• Charakteristika školy

• Gymnázium, Veľká okružná 22 v Žiline je moderná škola s tradíciami. História žilinského gymnázia je veľmi bohatá. Škola s viac ako 100 ročnou tradíciou patrí k najstarším v Žiline. Počas dlhej histórie sa na jej pôde uskutočnilo mnoho reforiem, zmien a udalostí. Vychovala množstvo generácií, absolvovali ju tisíce mladých ľudí, z ktorých  sa mnohí stali významnými osobnosťami s uplatnením doma i vo svete.

Budova gymnázia má strategickú polohu, nachádza sa v centre mesta. Gymnázium, Veľká okružná 22, Žilina je príspevková organizácia s právnou subjektivitou. Jej zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj. Škola poskytuje žiakom úplné stredné vzdelanie s maturitou. Cieľom vzdelávania je získať všeobecné vzdelanie a kompetencie v rôznych oblastiach.

Škola pokračuje v dlhodobej tradícii vo vyučovaní matematiky. Každý rok, v prípade záujmu zo strany uchádzačov sa na škole otvára trieda s rozšíreným vyučovaním matematiky. Žiaci sa zúčastňujú mnohých domácich a zahraničných súťaží  v matematike, ale aj fyzike, informatike a dosahujú dobré výsledky. Žiaci reprezentujú školu aj na súťažiach a olympiádach z cudzích jazykov (anglický, nemecký, francúzsky, španielsky a ruský), slovenského jazyka, humanitných predmetov, telesnej a športovej výchovy. Získali už mnoho pekných ocenení.

Na škole sa organizujú kultúrne podujatia, ktoré majú svoju tradíciu -  imatrikulácie, divadelná akadémia, ples školy. Naši akademici-herci odohrali množstvo divadelných predstavení a získali vzácne ocenenia. Obľube sa u žiakov teší organizovanie lyžiarskych výcvikov a kurzu ochrany života a zdravia.

Škola aktívne spolupracuje s rôznymi organizáciami, zariadeniami a s fakultami vysokých škôl v SR, ale aj v zahraničí. Škole sa darí vychovávať a vzdelávať žiakov pre vysokoškolské štúdium aj vďaka 100 % kvalifikovanosti pedagógov. Máme takmer 95 % úspešnosť prijímania žiakov na vysoké školy.

Primárnym poslaním našej školy je odovzdávať vedomosti a pripravovať žiakov na ďalšie štúdium na vysokej škole, ako aj formovať u mladých ľudí ich životné postoje, viesť ich k dodržiavaniu etických a ľudských princípov a pripraviť ich pre život v spoločnosti. Vo výchovno-vzdelávacom procese chceme preto využívať také prístupy ako sú komplexnosť, zodpovednosť, profesionálnosť a systematickosť.

Víziou a cieľom školy je pokračovať v procese budovania modernej, materiálne a technicky veľmi dobre vybavenej školy, na ktorú budú žiaci prijímaní s výbornými študijnými výsledkami. Budú ďalej rozvíjať svoje vedomosti na základe ovládania dvoch cudzích jazykov a moderných prostriedkov IKT a budú schopní začleniť sa do procesu rozvoja spoločnosti.