• FINANČNÁ GRAMOTNOSŤ

        V 21. storočí je takmer každé rozhodnutie ovplyvnené alebo spojené s finančnou situáciou a financiami. Pre dobrú orientáciu musí človek obsiahnuť široký záber znalostí a schopností priamo aj nepriamo spätých s financiami. Informácie potrebné pre jeho rozhodovanie sa pritom veľmi rýchlo menia. Vzhľadom k prudkému rozvoju informačných technológií, ktoré umožňujú nové typy finančných procesov a transakcií, sa deti pohybujú v inom svete operácií, než sa pohybovali ich rodičia. Významnú úlohu preto hrá pri šírení finančnej gramotnosti škola a formálny vzdelávací proces.

        Náš svet je vybudovaný na kapitáli a točí sa okolo neho. Či sa nám to páči alebo nie, bez peňazí nie sme schopní fungovať: nemali by sme čo dať do úst, nemali by sme strechu nad hlavou, či nemohli by sme chodiť na výlety s našimi najbližšími. Hoci zoznam materiálnych vecí, ktoré by sme si želali, je takmer nekonečný, obsah našej peňaženky nie – je podmienený našou výplatou. A preto je v našom záujme míňať tieto peniaze čo najšetrnejšie, aby sme si s určitým množstvom peňazí mohli kúpiť čo najviac kvality a úžitku.

        A presne o tom je finančná gramotnosť – vedieť efektívne hospodáriť s našimi financiami.

        Nikto sa nenarodil gramotný, a tak je to aj vo finančnej gramotnosti – musíme sa ju naučiť. Ľudia sú častokrát iracionálni a impulzívni, a nemyslia dlhodobo: nechce sa nám variť – zbehneme do reštaurácie a za jeden obed zaplatíme aj desať eur. Alebo ideme do kaviarne na kávu so zákuskom, alebo si každý deň kúpime minerálku v bufete, alebo ideme do nákupného centra a pri každom piatom kúsku oblečenia si povieme „to musím mať“ a peniaze veselo ubúdajú.

        Častokrát míňame na zbytočnosti, a keď sú to malé čiastky, máme falošnú predstavu, že na našom účte to moc nepocítime. Keď si naše nákupy pozrieme za dlhšie obdobie, zistíme, že peňazí sme neminuli až tak málo a kúpu našich vysnívaných  väčších vecí si musíme zasa odložiť alebo na dovolenku zasa nemôžeme ísť.

        Cieľom finančnej gramotnosti nie je diktovať, čo si kto má kúpiť a čo nie – každý má svoj individuálny hodnotový rebríček.

        Cieľom finančnej gramotnosti je vedieť identifikovať výhodnú investíciu a manažovať svoje osobné financie tak, aby sme to neskôr neľutovali.

        • Predmet sa vyučuje v treťom ročníku, 1 hodina týždenne.

          Kľúčové aktivity:

          • deň finančnej gramotnosti v našom meste
          • Finančná olympiáda
          • besedy s odborníkmi z praxe
          • workshopy
          • prednášky