• EKONOMIKA

voliteľný predmet

Umožňuje žiakom rozvíjať ekonomickú gramotnosť. Slúži ako príprava na maturitnú skúšku z ekonomiky, pripravuje žiakov na vysokoškolské štúdium ekonomického zamerania.

Ciele učebného predmetu

Hlavným cieľom predmetu ekonomika je, aby žiaci získali také poznatky z ekonómie a ekonomiky, ktoré im pomôžu lepšie sa presadiť v súkromnom aj profesijnom živote.

Žiaci tu nadobúdajú vedomosti o

• základných ekonomických pojmoch
        • trhu a trhovom mechanizme
        • hospodárení domácností a osobných financiách.

Žiaci získajú prehľad o

• právnych formách podnikov a ich hospodárení
        • jednotlivých oblastiach činnosti podniku a ich riadení
        • vzťahu podnikov a domácností v podobe personálneho zabezpečenia činnosti podnikov
        • národnom hospodárstve
        • základných makroekonomických ukazovateľoch
        • úlohách štátu v zmiešanej ekonomike
        • hlavných nástrojoch jeho hospodárskej politiky
        • sústave daní
        • finančných inštitúciách a ich úlohách
        • medzinárodných ekonomických vzťahoch
        • ekonomickej integrácii

Vďaka tomuto predmetu sa žiaci lepšie orientujú v ekonomických vzťahoch v trhovej ekonomike, rozumejú podstate hospodárskej činnosti jednotlivých subjektov trhu z ekonomického hľadiska, ako aj ich vzájomným vzťahom a súvislostiam ich pôsobenia na trhu. Sú schopní samostatne zaujímať stanoviská k bežným ekonomickým problémom a situáciám a ich ekonomické myslenie sa rozvíja tak, aby boli schopní zhodnotiť možnosti riešenia vzniknutých problémov, vybrať z nich optimálny variant a zdôvodniť svoju voľbu.

Predmet sa vyučuje vo štvrtom ročníku, 4  hodiny týždenne. Môže sa ukončiť maturitnou skúškou.

Kľúčové aktivity:

• Ekonomická olympiáda
        • besedy s odborníkmi z praxe
        • workshopy
        •  prednášky

PRAKTICKÉ CVIČENIA Z EKONOMIKY

Voliteľný predmet

Charakteristika predmetu

Učebný predmet praktické cvičenia z ekonomiky je praktického zamerania a pripravuje žiakov na maturitnú skúšku z ekonomiky, z praktickej časti.

Ako voliteľný predmet má žiakom sprostredkovať potrebné vedomosti, zručnosti a spôsobilosti, pomocou ktorých získajú základnú orientáciu vo fungovaní ekonomického systému spoločnosti. Zároveň budú schopní narábať so základnými ekonomickými kategóriami, pojmami, procesmi a javmi, s ktorými sa budú stretávať v každodennom živote.

Ciele učebného predmetu

• dokázať integrovať už získané vedomosti a zručnosti z ekonomiky a ekonómie, precvičovať a upevňovať ich
        • aplikovať získané teoretické vedomosti a zručnosti pri riešení základných situácií vyskytujúcich sa v praxi (napr. v oblasti platobného styku, zásob, dlhodobého majetku, pracovno-právnych vzťahov atď.)
        • schopnosť komunikovať a spolupracovať s inými ľuďmi na dosahovaní spoločných cieľov
        • schopnosť zdokonaľovať vlastné učenie a výkonnosť, využívať sebapoznanie, sebakontrolu a sebareguláciu
        • schopnosť rozhodovať sa a prijímať zodpovednosť
        • schopnosť riešiť problémy, tvorivo i kriticky myslieť
        • schopnosť orientovať sa v množstve informácií, rozumieť im a vedieť ich využívať

Predmet sa vyučuje vo štvrtom ročníku, 2 hodiny týždenne.

Kľúčové aktivity:

• Ekonomická olympiáda