• Deň objavov 2.0

• Trvanie projektu: jún 2023 – december 2023
          • Stránka projektu: https://denobjavov.gvoza.sk/
          • Zodpovedná osoba: PaedDr. Jana Pekárová, PhD.
          • Projekt realizovaný s finančnou podporou Mesta Žilina

Popis projektu:

Deň objavov 2.0 je názov špeciálneho dňa v živote našej školy, dňa, v ktorom skupina našich študentov predviedla a spolu s mladšími žiakmi vyskúšala rôzne vedecké experimenty z oblasti chémie a fyziky. Popritom si vyskúšali svoje dizajnérske a staviteľské schopnosti pri úlohe dobudovať vlastné moduly pre inteligentnú budovu s použitím programovateľných zostáv micro:bit, ktoré škola vlastní. Deň objavov pozostával z 3 dvojhodinových blokov, v ktorých sa žiaci oboznámili so smart technológiami v počítačovej učebni, s pokusmi skúmajúcimi koróziu kovov, ich reaktivitu a elektrolýzu vody v chemickom laboratóriu a s pokusmi zameranými na elektrostatiku v laboratóriu fyziky. Pri svojej práci používali rôzne meracie zariadenia a chemikálie podobne ako skutoční vedci. Vybraní študenti gymnázia si pri príprave aktivít pre mladších žiakov hlbšie osvojili nielen poznatky z uvedených vedných oblastí, no rozvinuli pritom aj svoju schopnosť bádať a zhromažďovať informácie, interpretovať a analyzovať fakty, pracovať v tíme a tvorivo sa vyjadrovať, čo sú v súčasnosti mäkké zručnosti vysoko cenené na trhu práce.

Dňa objavov – 8. novembra 2023 - sa zúčastnili tri základné školy so svojimi vybranými žiakmi: CZŠ Romualda Zaymusa, ZŠ s MŠ Závodie a ZŠ s MŠ Teplička nad Váhom, dovedna 35 žiakov a 3 učitelia. Tomuto dňu predchádzala online súťaž prostredníctvom sociálnych sietí školy, do ktorej sa mohlo zapojiť viac detí zo základných škôl a dostať tak jedinečnú príležitosť pracovať ako malý vedec pri riešení úloh súťaže. Víťazné tímy ZŠ dostali pozvánku na Deň objavov, ktorý pre nich zorganizovali zamestnanci a študenti gymnázia v novembri. Úlohy online súťaže pripravili 4 učitelia: úlohy z chémie PaedDr. Dagmar Valušiaková, úlohy z fyziky PaedDr. Ľubomír Konrád, PhD. a Mgr. Ivana Pilhovičová, úlohy z informatiky PaedDr. Jana Pekárová, PhD.

Projekt Deň objavov priniesol žiakom základných škôl príležitosť skúmať zaujímavé a nezvyčajné úlohy zo sveta vedy prostredníctvom rôznych informačných zdrojov. Zhruba 50-tim ľuďom poskytol príležitosť vyskúšať si mnohé skúmané javy aj naživo v reálnom laboratóriu v našej škole.