• Prírodné vedy++

• Trvanie projektu: apríl – jún 2023
          • Zodpovedná osoba: PaedDr. Jana Pekárová, PhD.
          • Projekt realizovaný s finančnou podporou z grantového programu Žilinského samosprávneho kraja Talentovaná mládež

Popis projektu:

Cieľom projektu Prírodné vedy++ bol individuálny rozvoj vybraných žiakov ako i realizácia vzdelávacieho podujatia z oblasti prírodných vied pre širšie publikum žiakov našej školy. Oba ciele sa nám podarilo naplniť vzhľadom na obmedzený rozpočet takýmto spôsobom:

• žiak Tomáš Gaňa získal od našej školy požadované hardvérové vybavenie a v súčasnosti ho využíva pri príprave na robotické súťaže organizované v budúcom školskom roku,
          • ostatní žiaci sa vzhľadom na nižší pridelený rozpočet nezúčastňujú Letnej školy Akadémie Trojstenu, no spoločne obsahovo pripravili projektový deň školskej odbornej konferencie Prírodné vedy++.

Projektový deň Prírodné vedy++ sa uskutočnil na našom gymnáziu dňa 12. júna. Lektorsky ho pokrylo 10 prednášajúcich žiakov našej školy a 1 absolventka, v roli divákov ďalších 20 žiakov z rôznych tried so záujmom o prírodné vedy. Žiaci si pripravili príspevky s odborným obsahom týkajúcim sa rôznych oblastí matematiky, fyziky, informatiky a biológie.

Popri teoretických partiách si diváci vyskúšali rôzne herné stratégie, počítali fyzikálne vlastnosti hviezd, vizualizovali zvukovú vlnu či sledovali blesky vyvolané v laboratórnych podmienkach. Konferencia priniesla nové zaujímavé podnety na štúdium prírodných vied a účastníci i lektori ju hodnotili vysoko pozitívne.

Konferencie sa zúčastnili v role lektorov zo skupiny talentovaných žiakov Tomáš Gaňa s príspevkom Ako sa rodí robot, Adam Filo s príspevkom Variácie na piškvorky, Peter Czimmermann s témou Kardinálne čísla a mohutnosť nekonečna, Stanislav Barčák s príspevkom Čo sa skrýva za bodkami na oblohe? , ako diváci Tamara Balvín, Martin Pintrava a Šimon Devera. Realizácia projektového dňa tak priniesla takmer všetkým žiakom pôvodne zúčastneným v projekte nové poznatky alebo skúsenosť so spracovaním odbornej témy do hĺbky a zároveň popularizačným spôsobom tak, aby zaujali ostatných žiakov, ktorí túto tému nepoznajú alebo poznajú z iného uhla pohľadu.

Projekt Prírodné vedy++ vnímame preto ako hodnotný príspevok k prehĺbeniu vzdelávacích zážitkov našich študentov a zároveň príležitosť motivovať talentovaných žiakov našej školy.