•                    Úradné hodiny počas letných prázdnin

02. 08. 2022 od 9:00 do 11:00 hod.
      03. 08. 2022 od 9:00 do 11:00 hod.
      09. 08. 2022 od 9:00 do 11:00 hod.
      10. 08. 2022 od 9:00 do 11:00 hod.
      16. 08. 2022 od 9:00 do 11:00 hod.
      17. 08. 2022 od 9:00 do 11:00 hod.
      od   23. 08. 2022 od 9:00 do 11:00 hod.

Potvrdenia o návšteve školy vydávame len so študentským preukazom,
      ktorý je platný pre školský rok 2021/2022.

• Medzinárodný eTwinning projekt A Speech Which Can Reach

• Medzinárodný eTwinning projekt A Speech Which Can Reach pani učiteľky Trenčanovej aj tento školský rok žne úspechy. Takto jej prácu zhodnotila koordinátorka programu eTwinning na Slovensku pani Katarína Hrbáňová:

„Sme hrdí na tohtoročné slovenské zastúpenie v najvyššej súťaži eTwinning, ktorou sú „Európske ceny eTwinning 2022. Mať víťazov zo Slovenska, a to hneď v dvoch hlavných vekových kategóriách, sa nestáva každý rok a vypovedá to o vysokej kvalite slovenských učiteľov.“

Minulý školský rok získal projekt Národný a Európsky certifikát kvality. Tento školský rok ho Mgr. Trenčanová prihlásila do Národnej súťaže eTwinning, kde získal 1. miesto v kategórii žiakov vo veku 16-19 rokov a do Európskych cien eTwinning, kde získal spomedzi 1824 projektov z celej Európy 2. miesto. Píšu o ňom na rôznych novinových stránkach a v októbri bude jeho prezentácia súčasťou Výročnej medzinárodnej konferencie. Môžete sa o ňom dočítať aj TU aj TU.

A Speech Which Can Reach má veľký potenciál. Ďalším pokračovaním tohto eTwinning projektu by mohlo byť jeho stále začlenenie do plánov a výučbového procesu pre žiakov, prípadne jeho spracovanie do podoby Erasmus projektu.

• Bádam ja, bádaš ty ... stretneme sa na Dni objavov!

• V dňoch 23. – 24. júna 2022 k žiakom v našej škole pribudla takmer tridsiatka nádejných prírodovedcov zo ZŠ s MŠ, Dolná Trnovská a Cirkevnej základnej školy Romualda Zaymusa v  Žiline. Na podujatí s názvom Deň objavov sa zoznámili s viacerými významnými vynálezmi, ktoré ovplyvňujú každodenný život modernej spoločnosti. V chemickom laboratóriu skúmali javy z oblasti elektrochémie, elektrolýzu vody, bližšie spoznali Beketov rad napätia kovov, v menších skupinách uskutočnili viacero sérii chemických pokusov, dokonca aj malý bezpečný výbuch. V robotickej dielni zase dôkladne preskúmali na micro:bitoch a LEGO robotoch princíp vnímania prostredia pomocou senzorov, vyskúšali si vlastné meranie vlastností prostredia a napokon programovanie reakcie robotického zariadenia pomocou LED pásika.

Pri všetkých aktivitách v laboratóriu i dielni spolupracovali žiaci základnej školy s približne desiatkou žiakov z I. B, II. B a II. D triedy. Tím našich žiakov preukázal veľký zápal pre vedu, schopnosť tímovej práce i podpory mladších žiakov, za čo im patrí veľká vďaka nás, organizátoriek projektu.

Popri odpovedi na otázku, ako spolu súvisia žabie stehienka a mobilný telefón, si žiaci oboch základných škôl odniesli domov viacero nových zážitkov, poznatkov a hádam aj väčšej motivácie venovať sa ďalej bádaniu a hľadaniu odpovedí v oblasti prírodných vied či informatiky.

Podujatie Deň objavov je súčasťou širšieho projektu Bádam ja, bádaš ty, ktorého cieľom je rozšíriť vzdelávanie v oblasti chémie a informatiky o bádateľské aktivity. Škola vďaka tomuto projektu získava nové pomôcky pre vyučovanie týchto predmetov. Žiaci našej školy zase môžu zažiť vyučovanie obohatené o atraktívny, kolaboratívny aspekt so zameraním na získanie praktických skúseností
              s chemickými pokusmi či robotikou.

Projekt Bádam ja, bádaš ty realizujeme s finančnou podporou Mesta Žilina.

D. Valušiaková a J. Pekárová

• Majsterka je opäť Majsterka

• V utorok 28. 6. 2022 sa v Bratislave - Petržálke uskutočnili Majstrovstvá študentov a študentiek v zrýchlenom šachu jednotlivcov. Hralo sa švajčiarskym systémom na 7 kôl s pravidlami FIDE pre rapid šach.

V súťaži sme mali jednu študentku - naše “želiezko v ohni”. Lucia Ševčíková z I.B skončila na 1. mieste a stala sa zároveň Majsterkou Slovenska SŠ v šachu. Srdečne jej blahoželáme a zároveň ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu školy a dokonalú bodku v šachu.

Touto cestou by sme radi poďakovali všetkým našim aktívnym šachistom v tomto roku a zároveň pozývame ďalších 😁

• Roots and Shoots

• Máme tu úspešný záver globálneho vzdelávacieho projektu Roots and Shoots 2021/2022. Členovia školského tímu GVOZA, ktorí sa do projektu zapojili, celý rok aktívne pracovali a dotiahli svoje naplánované ciele do úspešného konca. Spoločnými silami sa im podarilo:

• vyhotoviť drevenú  náučnú tabuľu s vtáčími obyvateľmi v centra mesta Žiliny
              • rozmiestniť v centre mesta búdky a kŕmidlá pre vtáčiky (25 búdok a 5 kŕmidiel)
              • na budovu školy umiestniť 8 špecializovaných búdok pre naše vzácne dážďovníky
              • spracovať prezentáciu v PowerPointe o jednotlivých vtáčích zástupcoch pozorovaných v centre mesta

Ďakujeme všetkým, ktorí nám pri realizácii tohto projektu pomohli 😊.

Vedúce projektu: Mgr. Lucia Bronerská, Mgr. Daniela Kontríková

• RÝCHLE ODKAZY

• Covid - 19 v škole a školských zariadeniach
          • Gymnázium, Veľká okružná 22 V Žiline ako správca majetku Žilinského samosprávneho kraja, v zmysle §9a ods. 9 zákona č. 446/2001 Z.z. o majetku vyšších územných celkov v znení neskorších predpisov, ponúka na prenájom telocvičňu. Viac informácií sa dozviete TU.
      • Utorok 9. 8. 2022