• Začiatok školského roku 2022/2023

• Vážení rodičia,
    dňa 26. septembra 2022 o 16:15 hod. sa uskutočnia triedne schôdze Rady rodičov
    v kmeňových učebniach tried.
    Tešíme sa na stretnutie a spoluprácu s Vami.
    členky vedenia školy a triedni učitelia

Záujmové vzdelávanie v školskom roku 2022/2023

• Úspešný šachový turnaj

• Šachový klub Mladosť Žilina zorganizoval v nedeľu 11. septembra 2022 v Novej Synagóge šachový turnaj pod názvom Žilinský šachový festival. Jeho cieľom bolo spopularizovať šach medzi deťmi a mládežou.

Turnaj pozostával zo 7 kôl v RAPID šachu a zúčastnilo sa ho 60 hráčov v kategóriách mladších a starších žiakov.

Našu školu reprezentovali traja žiaci, ktorí sa umiestnili v popredí výsledkovej listiny.

1. miesto - Martin Klimek - II.D

3. miesto - Šimon Devera - III.B

9. miesto - Milan Bodzan - IV.B

Srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov aj v nasledujúcich turnajoch :)

• Bádam ja, bádaš ty ... stretneme sa na Dni objavov!

• V dňoch 23. – 24. júna 2022 k žiakom v našej škole pribudla takmer tridsiatka nádejných prírodovedcov zo ZŠ s MŠ, Dolná Trnovská a Cirkevnej základnej školy Romualda Zaymusa v  Žiline. Na podujatí s názvom Deň objavov sa zoznámili s viacerými významnými vynálezmi, ktoré ovplyvňujú každodenný život modernej spoločnosti. V chemickom laboratóriu skúmali javy z oblasti elektrochémie, elektrolýzu vody, bližšie spoznali Beketov rad napätia kovov, v menších skupinách uskutočnili viacero sérii chemických pokusov, dokonca aj malý bezpečný výbuch. V robotickej dielni zase dôkladne preskúmali na micro:bitoch a LEGO robotoch princíp vnímania prostredia pomocou senzorov, vyskúšali si vlastné meranie vlastností prostredia a napokon programovanie reakcie robotického zariadenia pomocou LED pásika.

Pri všetkých aktivitách v laboratóriu i dielni spolupracovali žiaci základnej školy s približne desiatkou žiakov z I. B, II. B a II. D triedy. Tím našich žiakov preukázal veľký zápal pre vedu, schopnosť tímovej práce i podpory mladších žiakov, za čo im patrí veľká vďaka nás, organizátoriek projektu.

Popri odpovedi na otázku, ako spolu súvisia žabie stehienka a mobilný telefón, si žiaci oboch základných škôl odniesli domov viacero nových zážitkov, poznatkov a hádam aj väčšej motivácie venovať sa ďalej bádaniu a hľadaniu odpovedí v oblasti prírodných vied či informatiky.

Podujatie Deň objavov je súčasťou širšieho projektu Bádam ja, bádaš ty, ktorého cieľom je rozšíriť vzdelávanie v oblasti chémie a informatiky o bádateľské aktivity. Škola vďaka tomuto projektu získava nové pomôcky pre vyučovanie týchto predmetov. Žiaci našej školy zase môžu zažiť vyučovanie obohatené o atraktívny, kolaboratívny aspekt so zameraním na získanie praktických skúseností
            s chemickými pokusmi či robotikou.

Projekt Bádam ja, bádaš ty realizujeme s finančnou podporou Mesta Žilina.

D. Valušiaková a J. Pekárová

• Bodka za školským rokom

• Koniec školského roka klope na dvere a aj školský parlament v piatok 24.6. v príjemnej a neformálnej atmosfére na svojom poslednom zasadnutí  zhodnotil svoju činnosť.  Ďakujeme za podporu a prajeme krásne dva mesiace oddychu.

• Celoštátne kolo geografickej olympiády

• Na prelome apríla a mája 2022 našu školu a Žilinský kraj reprezentoval Marek Kyseľ z III.B triedy v Celoštátnom kole Geografickej olympiády v kategórii Z.

Súťaž pozostávala z troch súčastí:

• Vedomostný test, ktorý obsahoval od 10 do 30 zadaní rôzneho charakteru (výber správnej alternatívy, pravda-nepravda, s doplnením odpovede, zadanie esejové). Čas riešenia bol 60 minút, za ktoré bolo možno získať maximálne 50 bodov.
            • Multimediálny test, ktorý tvoril 25 otázok s výberom správnej odpovede alebo doplnenie krátkej odpovede. Čas riešenia 30 minút s možnosťou získať maximálne 25 bodov.
            • Praktický test, ktorý mal minimálne 2 až 20 otázok s riešeniami, ktoré vyžadovali širokú paletu zručností (IT, kartografické, grafické, analytické a iné. Maximálny počet bodov za praktický test bol 60. Čas riešenia je 3-4 hodiny, v závislosti od počtu a náročnosti zadaní.

Spolu za všetky tri testy bolo možno získať 135 bodov. O poradí súťažiacich rozhodol celkový počet dosiahnutých bodov.

V konkurencii 29 žiakov z celého Slovenska, Marek obsadil 13 miesto. Srdečne blahoželáme.

• Nedeľa 25. 9. 2022