• EXKURZIA MORAVA – II.ročník

     • V dňoch 10.5. - 12.5. sme sa pod vedením pani učiteľky Plešivčákovej a pani učiteľky Medovarskej zúčasnili poznávacej exkurzie na Morave.

      Po odchode zo Žiliny zavládla v autobuse príjemná atmosféra doplnená skvelou hudbou. Zároveň nám po celý čas robilo spoločnosť krásne slnečné počasie, ktoré bolo ako stvorené na poznávanie zaujímavých miest na juhovýchode Českej republiky.

      V prvý deň naša cesta smerovala najskôr do Kurovického lomu. Táto prírodná pamiatka je vďaka vápencovému dnu a svahom známa svojou krištáľovo čistou vodou, ktorá v kombinácií s krásnou flórou a mohutnými okolitými stromami vytvára dokonalé miesto na letné kúpanie.

      Súčasťou lomu je okrem iného aj API domček, v ktorom sa uskutočňujú včelie terapie. Vo vnútri sme si zblízka pozreli prácu usilovných včiel a zároveň sme po celý čas dýchali včelí vzduch, ktorý pozitívne pôsobí na dýchacie cesty.

      Po návšteve lomu sme sa vybrali do mesta Kroměříž, kde nás čakala prehliadka Arcibiskupského zámku zapísaného v zozname svetového dedičstva UNESCO. Z výkladu milej pani sprievodkyne sme sa dozvedeli, že sa na zámku v roku 1885 stretol rakúsky cisár František Jozef I. s ruským cárom Alexandrom III. Najviac sme však boli ohromení výzdobou Veľkej jedálne určenej až pre 600 ľudí, ktorá bola neskôr premenovaná na Snemovný salón. V tejto impozantnej miestnosti siahajúcej cez 2 podlažia do výšky 17 metrov, sme okrem množstva kryštálových lustrov a skvelej akustiky mohli obdivovať aj obraz o rozlohe 400 m2. Nakoniec našu kondičku preverilo 206 schodov zámockej veže. Môžem povedať, že to stálo za tú námahu. Výhľad z vrcholu na mesto bol vskutku prekrásny.

      Nasledujúci deň sme mali na programe návštevu Zámku Lešná, ktorý je súčasťou Zlínskej ZOO. Mnoho z nás bolo prekvapených, že zámok bol na svoju dobu veľmi moderne vybavený. V interiéri zámku nechýbalo ústredné kúrenie, elektrina, domáci telefón, vodovod s teplou a studenou vodou, dokonca ani kúpeľňa s vírivkou a splachovacou toaletou.

      Po odchode zo zámku nasledovala prehliadka Zlínskej zoologickej záhrady, ktorú by sme mohli prirovnať ku ceste okolo sveta, kedy sme po jednotlivých kontinentoch nahliadli do života 215 druhov živočíchov. V ZOO nechýbala okrem tropickej haly Yucatán pripomínajúcej Amazonský prales ani zátoka rají, kde sme si mohli tieto tvory navyše aj pohladkať.

      Posledný deň exkurzie sme strávili v obci Modrá návštevou botanickej a sladkovodnej expozície Živá voda. V tuneli 3,5m pod hladinou sme pozorovali sladkovodné ryby v ich prirodzenom prostredí. Okrem rýb sme vo vonkajšom výbehu videli tiež pratury aj s malým prírastkom. Po odchode z obce nás čakal už len posledný bod programu - prehliadka neďalekej Baziliky Nanebevzatí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje vo Velehrade, ktorá je najvýznamnejším pútnickým miestom v Česku.

      Ďakujeme, že sme mohli byť súčasťou tejto poznávacej exkurzie, na ktorú budeme určite ešte dlho spomínať, keďže si z nej neodnášame len nové vedomosti, ale aj naozaj nezabudnuteľné zážitky.

      Ema Šteffeková II.C

     • Erasmus+

     • Prihlasovanie do projektu Erasmus+ spustené! Tešíme sa na tých z vás, ktorí majú chuť pracovať na sebe, vyskúšať niečo nové a zúčastniť sa na medzinárodnom projekte.
      In case you are interested, please, fill in the form at https://tinyurl.com/bdhaxu5k

     • Tamara Balvín je druhá na Slovensku

     • Tamara sa zúčastnila celoslovenskej olympiády v anglickom jazyku a v kategórii 2C2 - anglofónnych žiakov - sa umiestnila na vynikajúcom 2. mieste. Jej úspechy aj v rôznych ďalších súťažiach (Juvenes Translatores, Best in English) potvrdzujú jej jazykové nadanie a my sme hrdí, že máme na GVOZE takú vynikajúcu žiačku.
      Mgr. Jana Machynová

     • 1. miesto v behu pre Alexandru Duháčkovú z I.A

     • 12.5.2023 sme mali možnosť zúčastniť sa súťaže Beh do strečianskych hradných schodov. Bola to pre nás výborná skúsenosť, ktorú odporúčame vyskúšať každému. Samotný beh netrval ani minútu, no nervy pred behom, nadšenie, povzbudzovanie spolužiakov a kamošov bolo nezabudnuteľné. Ďakujeme škole za možnosť zúčastniť sa. Vidíme sa budúci rok :)
      Š&CH

      Výsledková listina
       

     • Výtvarná súťaž Biblia očami detí a mládeže

     • Veronika Harabínová z I. A sa zapojila do výtvarnej súťaže Biblia očami detí a mládeže, ktorá je zameraná na originálne zobrazenie vybranej biblickej udalosti. So svojou prácou s názvom „Kráľovná Ester“ sa umiestnila v diecéznom (krajskom) kole na prvom mieste v kategórii VI. a postupuje do celoštátneho kola. Srdečne blahoželáme!

   • Piatok9. 6. 2023
  • Partneri

   • RÝCHLE ODKAZY

    • Gymnázium, Veľká okružná 22 V Žiline ako správca majetku Žilinského samosprávneho kraja, v zmysle §9a ods. 9 zákona č. 446/2001 Z.z. o majetku vyšších územných celkov v znení neskorších predpisov, ponúka na prenájom telocvičňu. Viac informácií sa dozviete TU.