• DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

• Deň otvorených dverí na Gymnáziu, Veľká okružná 22 v Žiline sa bude konať dňa 13. februára 2023 od 11:30 do 15:00 hod.
      Informácie o štúdiu a prijímacích pohovoroch Vám počas Dňa otvorených dverí poskytnú členky vedenia školy v dvoch vstupoch: o 12:00 a o 13:30 hod.
      Viac informácií sa dozviete TU.

• Videli sme “chlpaté” kryštály

• V stredu 18. 1. 2023 vybraní žiaci z rôznych tried vycestovali za chemickými experimentami do Bratislavy. Navštívili laboratóriá katedry anorganickej chémie Slovenskej technickej univerzity.

Boli pre nich pripravené laboratórne cvičenia prípravy dihydrátu šťavelanu železnatého, pyroforického železa a cis- a trans-akva-bis(aminoacetáto)meďnatého komplexu. Práve spomínaný cis-izomér bola modrá ihličkovitá kryštalická látka, ktorá pod mikroskopom vyzerala ako chlpatá deka :) Posúďte sami jej výzor na fotke v strede.

Naši nádejní chemici si vyskúšali laboratórne metódy, ktoré v našom školskom laboratóriu nie je možné realizovať: prečisťovania zrazeniny dekantáciou horúcou vodou, filtráciu za zníženého tlaku na Büchnerovom lieviku a taktiež na fritovom lieviku a i. Popritom bolo nutné dodržiavať bezpečnosť práce. Žiaci používali preto okrem plášťa a rukavíc aj ochranné štíty na tvár. Pri zohrievaní roztoku jedného z izomérov totiž počas odparovania pri nedostatočnom miešaní hustnúca zmes prskala.

Akcia bola skvelá a veríme, že sa ju čoskoro podarí zopakovať :)

• 2% z dane

• Vážení rodičia a priatelia školy,

pomôžte nám skvalitniť výchovno-vzdelávací proces na škole darovaním 2% z dane!

Zákon Vám umožňuje darovať 2 % zo svojich daní z príjmov neziskovej organizácii, ako je aj naše Rodičovské združenie. Tento dar Vás nič nestojí, pretože daň by ste inak odviedli štátu. Vaše 2 % pre nás znamenajú prejavenie dôvery a podporu v rozvíjaní našich aktivít v prospech Vašich detí. Využite možnosť rozhodnúť o Vašich 2%!

Finančné prostriedky budú použité na:

• skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu na škole
            • skvalitnenie vybavenia školy

Ak sa rozhodnete darovať nám 2% zo svojich daní z príjmu, pripravili sme pre Vás stručný návod, ako na to.

• Všetko, čo neviete o ekonomike, financiách a marketingu a báli ste sa opýtať

• Katedra ekonomiky Žilinskej Univerzity organizovala sériu výberových prednášok na tému: Všetko, čo neviete o ekonomike, financiách a marketingu a báli ste sa opýtať. Možnosť zúčastniť sa týchto zaujímavých prednášok malo 16 žiakov z Gvozy. Na záver sme zažili veľký úspech, keď z 230 žiakov z celého Žilinského kraja v záverečnom kvíze vyhlásili 12 najúspešnejších riešiteľov, pričom traja boli z Gvozy - Marko Vríčan, Peter Halama a Lukáš Gabčo!
            Gratulujeme!

• Návšteva veľvyslanca USA na Slovensku

• Dňa 23. januára 2023 našu školu navštívil veľvyslanec USA na Slovensku pán Gautam Rana. Pri tej príležitosti sme mali možnosť zúčastniť sa diskusie na tému My American Dream. Pán veľvyslanec začal rozprávaním o jeho živote a ceste k diplomacii ako povolaniu. Po krátkom predstavení nasledovala diskusná časť, kde sa študenti mohli pýtať otázky ohľadom jeho osobného života, no padlo aj zopár politických otázok.

Pán Rana sa narodil v Indii, kde prvé roky svojho života prežíval s matkou a dvoma sestrami. Keď mal len štyri a pol roka, postihla ho detská obrna, následky ktorej ho sprevádzajú celý život. Jeho otec sa vydal do Ameriky, zatiaľ čo jeho syn, dcéry a manželka zostali v Indii. Počas prvého roka sa pretĺkal životom, vystriedal trinásť rôznych zamestnaní a nakoniec spolu s rodinou emigrovali do Ameriky. Pán Rana zdôraznil, že aj keď má Amerika viacero chýb a mnohé vecí nefungujú, tak jedna vec, ktorá je dobrá, je to, že to je skutočne zem neobmedzených možností – keď sa niekto chce niekam v živote dostať, tak s troškou šťastia a množstva usilovnej práce je možné dosiahnuť svoje sny.

Pán Rana bol pôvodne právnikom, ale rozhodol sa pre zmenu, lebo cítil, že vo svete je toho viac. Pôsobil už v mnohých krajinách na rôznych kontinentoch. Tvrdil, že obľúbenou stránkou jeho zamestnania je práve priama komunikácia s ostatnými ľuďmi, čo aj bolo na prednáške počas diskusnej časti cítiť. Mal prirodzený šarm, charizmu a talent pre rečníctvo.

Z diskusie sme si odniesli množstvo poznatkov do nášho života. Krátko pred koncom, keď odpovedal na otázku jedného študenta ohľadom ľudí, ktorých obdivuje, nám pán Rana povedal jeden z jeho obľúbených citátov:

Buďte zmenou, ktorú chcete vo svete vidieť.

-Mahátma Gándhí

Pán Rana zdôrazňoval dôležitosť toho, že zmena, či už jedného človeka alebo i celej spoločnosti, začína v srdci jednotlivca. My ľudia držíme v rukách budúcnosť nášho sveta a s každým rozhodnutím píšeme jeho osud.

Bolo nám cťou stretnúť sa s niekým takým významným, pozitívnym a vzdelaným ako je pán Gautam Rana. Ďakujeme!

žiačka II.B

• Okresné kolo olympiády v nemeckom jazyku

• Dňa 18.1.2023 sa uskutočnilo okresné kolo olympiády v nemeckom jazyku. Reprezentovali nás 4 žiaci.

V kategórii 2A obsadil Tomáš Mravec (II.A) 2. miesto a postupuje do krajského kola. K dosiahnutému výsledku a za výbornú reprezentáciu školy mu srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalšom kole.

Ostatným zúčastneným žiakom – Eme Šteffekovej (II.C), Andrejovi Veličovi (IV.A) a Šimonovi Húdekovi (IV.B) ďakujeme za reprezentáciu školy.

• Okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku

• Dňa 19.1.2023 sa uskutočnilo okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku. Dvaja z našich žiakov dosiahli výborné výsledky:
            Adam Filo z II.B v kategórii 2A obsadil 2.miesto
            Tamara Balvín z II.B v kategórii 2C2 obsadila vynikajúce 1. miesto a postúpila do krajského kola.
            Ďakujeme všetkým zúčastneným žiakom za reprezentáciu školy a gratulujeme k úspechu.Tamare prajeme veľa úspechov v nadchádzajúcom kole súťaže.