• Bádam ja, bádaš ty

• Zodpovedná osoba: PaedDr. Dagmar Valušiaková
          • Projekt realizovaný s finančnou podporou Mesta Žilina

Popis projektu:

V projekte “Bádam ja, bádaš ty” sme poskytli zapojeným žiakom príležitosť zosúladiť svoje predošlé poznatky z oblasti chémie a informatiky s empirickou skúsenosťou s vedeckou prácou, s meraním hodnôt a realizáciou chemických pokusov  v modernom školskom laboratóriu vybavenom kvalitnými pomôckami.

Projekt mal dve časti:

• príprava a zorganizovanie dobrodružného a zážitkovo orientovaného “Dňa objavov”, v ktorom naši študenti sprevádzali mladších žiakov zo základných škôl pri objavovaní podstaty elektrolýzy vody a elektrochemických dejov na kovových elektródach. Zároveň pritom rozvíjali svoje sociálne, analytické a komunikačné zručnosti v rámci riešenia úloh doskovej spoločenskej hry zameranej na chemické názvoslovie. Obe skupiny žiakov, stredoškoláci i žiaci základnej školy následne spolupracovali pri programovaní robotov a využití ich senzorov na meranie konkrétnych fyzikálnych a chemických vlastností. Získané údaje spoločne spracovali a vyhodnotili v pracovnom hárku svojej skupiny. Výstupom “Dňa objavov” je spoločný videoklip zachytávajúci jednotlivé etapy Dňa objavov.
          • niekoľkotýždňová realizácia série pokusov zameraných na rovnaké javy ako v “Dni objavov”, teda elektrolýzu vody a elektrochémiu, pričom sa použili pomôcky zakúpené vďaka poskytnutému grantu. Tieto aktivity, zahrnuté do bežného vyučovania, si vyskúšali študenti prvého a druhého ročníka našej školy.

Počas Dňa objavov – 23. 6. a 24. 6. 2022 - navštívili našu školu žiaci CZŠ Romualda Zaymusa a ZŠ s MŠ Trnové so svojimi učiteľkami. Priebeh dňa, samotné pokusy, spoluprácu s našimi študentami a učenie sa objavovaním na odborných workshopoch hodnotili veľmi kladne.

Popri zlepšení súboru vedomostí a zručností našich študentov v uvedených oblastiach prispel projekt “Bádam ja, bádaš ty” k lepšej vybavenosti školského chemického laboratória tak, aby sa pravidelne počas školského roka stalo toto miesto naším „kútikom objavov“ a motivácie študentov k vede, skúmaniu a bádaniu.