• Chemická olympiáda kat. A

• V dňoch 24. - 25. 1. 2024 sa uskutočnilo krajské kolo Chemickej olympiády v kategórii A v priestoroch Gymnázia Viliama Paulinyho -Tótha v Martine. Našu školu reprezentoval Tomáš Mravec z III.A. Súťažiaci mali v prvý deň olympiády praktickú časť, počas ktorej pracovali v laboratóriu niekoľko hodín na experimentoch a úlohách z analytickej a organickej chémie. Druhý deň ich čakali komplikované teoretické úlohy z anorganickej a analytickej chémie, fyzikálnej chémie, organickej chémie a nakoniec z biochémie. Tomáš obsadil v tejto najnáročnejšej kategórii olympiády 6. miesto.

• Medzigeneračný šachový turnaj ŽSK

• Bolo by veľkou škodou nespomenúť skvelý úspech nášho šachistu. Hoci s oneskorením, o to srdečnejšie by sme radi zablahoželali a poďakovali za skvelú reprezentáciu našej školy Martinovi Klimekovi z III.D a Vladimírovi Portašíkovi z I.A.
            Dňa 21. 11. 2023 sa konal Medzigeneračný šachový turnaj ŽSK medzi žiakmi stredných škôl a seniormi z Centier (a Domov) sociálnych služieb zo Žilinského kraja. Zúčastnilo sa ho 81 šachistov, ktorí hrali 7 kôl šachových partií.V kategórií junior sa na 1. mieste umiestnil Martin Klimek - III.D.

• Modrotlač v labákoch STU v BA

• V utorok 30. 1. 2024 vycestovalo zo Žiliny 12 vybraných chemických zanietencov z ôsmych tried našej školy do Bratislavy.
            V laboratóriách katedry anorganickej chémie Slovenskej technickej univerzity boli pre nich pripravené pomôcky na prípravu trihydrátu tris (oxaláto) železitanu sodného. Po minuloročných modrých “chlpatých” kryštáloch tentokrát pripravili zelené kryštály, ktoré boli citlivé na svetlo. Pokračovali úlohami skúmajúcimi fotocitlivosť vzniknutých kryštálov. Na konci laboratórnych cvičení držali v ruke vlastnoručne vyrobený obrázok podobný výzorom i prípravou modrotlači.
            Okrem obrázku si domov odniesli aj zážitky z práce vo vynikajúco vybavenom chemickom laboratóriu.

• Hviezdoslavov Kubín ovládla svojím prednesom Eliška Pokorná

• Dňa 26. 1. 2024 sa uskutočnilo školské kolo Hviezdoslavov Kubín, v ktorom bolo udelené prvé miesto v kategórii próza Eliške Pokornej. Eliške gratulujeme a všetkým zúčastneným ďakujeme za účasť. Tešíme sa na vašu recitáciu aj v budúcom školskom roku.
            Výsledky:
            Próza

1. miesto: Eliška Pokorná I.D
            2. miesto: Jakub Skákala I.D

• Holokaust na Slovensku

• Dňa 24.1.2024 sa žiaci II.B triedy mali možnosť zúčastniť prednášky pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu.
            O tejto téme prednášal pán Mgr. Pavol Makyna, PhD. z Ústavu pamäti národa, ktorý je tiež vysokoškolským učiteľom.
            Prednáška bola zameraná na komplexné zhodnotenie procesu holokaustu na Slovensku v európskom kontexte s dôrazom na obdobie rokov 1938 - 1945. Dozvedeli sme sa, že jeho súčasťou boli politici zodpovední za perzekúcie, spravodliví medzi národmi – občania Slovenska, ktorí bez nároku na odmenu pomáhali prenasledovaným, ale aj legislatíva vrcholiaca tzv. Židovským kódexom a deportáciami.

• Okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku

• Dňa 17. 1. 2024 sa uskutočnilo okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku, našu školu úspešne reprezentovali v troch kategóriách nasledujúci žiaci:

Kategória 2C2 Tamara Balvín III.B - získala prvé miesto a postup
            Kategória 2A Tomáš Šoška I.C - získal druhé miesto

Tamara postupuje do krajského kola. Srdečne všetkým zúčastneným gratulujeme a držíme im palce :)

• Otvor oči

• Keď je vaša triedna učiteľkou biológie, nie je také ľahké kašlať na životné prostredie. Keďže to svedomie nás hrýzlo naozaj, s pani profesorkou Knutelskou sme sa rozhodli spustiť pomerne zaujímavý projekt. Naša planéta na tom už bohužiaľ nie je tak ako kedysi a, či už ako výhovorku použijeme ,,to urobili generácie pred nami’’, či radšej: ,,ja nedokážem ovplyvniť množstvo plastu’’, stále je to fakt a čím viac pred ním zatvárame oči, tým viac sa stáva očividným. Aby sme vám zobrali tieto výhovorky, vytvorili sme projekt, ktorý vám s trochou ochoty pomôže otvoriť oči. Viete, koľko odpadu dokážete ušetriť, pokiaľ nebudete používať sáčok ale radšej viac použiteľný box, alebo keď si miesto nového pera kúpite tuhu? Ak je odpoveď nie, ponúkame Vám možnosť pomôcť nielen mne, či biológom, ale aj sebe. K tomu ti pomôžu zaujímavé QR kódy a nástenky po celej škole. Tak poď a zisti, ako jednoducho dok

• PIŠQWORKY

• Aj tento rok - 7. 11. 2023 - našu školu reprezentovala dvadsiatka žiakov v československej súťaži 5-členných tímov - pIšQworky. Obchodná akadémia T. Akvinského hostila okresné kolo súťaže a zúčastnilo sa na ňom celkovo 22 tímov. Naše tri tímy postúpili do play-off a dva z nich si po remíze vo finále namiesto duelu vybrali hod kockou, ktorý rozhodol o víťazoch. Oba tímy postúpili do krajského kola turnaja.
            V celkovom poradí obsadili naši žiaci:
            1. miesto
            tím zo IV.B s názvom: Chrumkavé černošky