• Úspech v recitačnej súťaži

• V piatok 21.10.2022 sa žiak Martin Janíček z I.B zúčastnil celoštátneho kola v recitačnej súťaži ľúbostnej poézie Koyšove Ladce a obsadil krásne 1. miesto.

Martinovi blahoželáme a želáme úspechy v ďalších recitačných súťažiach.

• Literárna Orava

• Dňa 30. septembra 2022 sa druháci našej školy zúčastnili na exkurzii Literárna Orava. Panovalo síce sychravé počasie, ale to našim žiakom nepokazilo náladu. Veď práve naopak: sychravé jesenné počasie a literatúra patrí k sebe – čo chlad zmrazí, knihy zahrejú.

Druháci navštívili Literárne múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a pamätný dom Martina Kukučína v dedine Jasenová. Dozvedali sa viac o živote týchto dvoch prominentných slovenských spisovateľov, naskytli sa im nové poznatky zo zákutia ich tvorby a obraz, ktorý mali o slovenskej literatúre z obdobia realizmu, sa im domaľoval o niekoľko ťahov vedomostného štetca.

Pavla Országha Hviezdoslava a Martina Kukučína netreba predstavovať; o týchto dvoch znamenitých spisovateľoch sa učíme aj na hodinách slovenského jazyka a literatúry, práve na našej škole. Avšak pod prízemím múzea sa nachádza expozícia jedného významného muža, ktorého meno, bohužiaľ, veľa ľudí nepozná. Jeho meno je Vavrinec Čaplovič.

Čaplovič bol rodákom z Jasenovej a odjakživa mal vášeň pre knihy. Očarený knihami, Čaplovič cestoval po Uhorsku a zbieral ich. Na sklonku svojho života zbierku venoval Oravskej stolici pod podmienkou voľného prístupu k jej vodám poznania. Táto bohatá knižnica je dnes známa pod názvom Bibliotéka Čaplovičiana.

Cestou späť do Žiliny panovala v autobuse dobrá nálada. Vonku síce lialo ako z krhly, ale vnútri bolo príjemne teplo a sucho. Vzduchom sa šírili piesne rôznych žánrov a žiaci sa pridali svojím spevom.

Orava je rodiskom výdatného množstva literárnych talentov a táto exkurzia bola jedinečnou možnosťou priblížiť nám aspoň niektoré z nich.

Žiačka II.B

• ŠTRBArace

• Jedného pekného slnečného dňa, 5.10.2022, sa štvorica žiakov GVOZA v zložení Alexandra Duháčková (I.A), Dália Kučavíková (II.A), Martin Kavacký (III.A) a Metod Mieres (III.D) vydali do Vysokých Tatier aby pokorili prekážkovú dráhu v celoslovenskej súťaži ŠTRBArace, prvú svojho druhu vyhlásenú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Na dvojkilometrovej trati, neďaleko Štrbského plesa plnej zaujímavých a niekedy aj mokrých a špinavých prekážok, si naši žiaci počínali dobre a ako tím obsadili 24. miesto zo 63 družstiev. Žiakom ďakujeme za reprezentáciu školy, gratulujeme k výborným výsledkom a budeme sa tešiť opäť na budúci rok.

• Európsky deň jazykov

• Deň  26. september už tradične patrí Európskemu dňu jazykov. Naši žiaci si ho pripomenuli  celý týždeň  od 26.9 do 30.9. rôznymi hravými aktivitami na hodinách cudzích jazykov, ktoré si sami pripravili a presvedčili sa, že učenie  cudzieho jazyka nemusí byť bolestivé. Žiaci si zahrali pexeso, vyskúšali si veľkosť svojej slovnej zásoby  v súboji jazykov, zahrali si kahoot a  dozvedeli sa niečo navyše o kultúre, jedle a geografii iných štátov.