• Akadémia 2024

• Voľná adaptácia hry Jána Palárika

• Dobrodružstvo pri obžinkoch

• Chemická olympiáda kat. B

• Dňa 15. 3. 2024 sa uskutočnilo školské kolo Chemickej olympiády v kategórii B. Z trojice riešiteľov domáceho kola nakoniec svoje vedomosti v školskom kole otestovala len Karin Vrabcová z II.C. Okrem teoretických vedomostí ukázala aj svoje praktické zručnosti počas kvantitatívnej metódy z analytickej chémie s názvom chelatometria. Karin obsadila 1. miesto a môže sa zároveň pýšiť titulom úspešný riešiteľ.

• 3 ... 2 ... 1 ... ŠTART

• Celosvetový maratón za lepšou planétou už začal aj na GVOZE.

1. disciplínou je triedenie plastu a náš výkon môžeš ovlyvniť práve ty . Síce vyzerá, že cieľ je ešte ďaleko, no spoločnými silami sa tam dostaneme ako nič. Tak poď a dokáž nám aj sebe, že GVOZA je eko.

• Boli sme v Cerne

• V dňoch 14. -19. februára sa niektorí naši žiaci vydali na dlhoočakávanú exkurziu do švajčiarskeho CERNu. Po noci strávenej v autobuse sme svoje stuhnuté nohy rozhýbali v historickom centre Mníchova . Obdivovali sme nespočetné množstvo historických budov a intenzívne sme vnímali atmosféru veľkomesta.
            Po prehliadke mesta sme navštívili múzeum BMW, v ktorom si každý našiel to svoje, zaujímavé. Ďalšou zastávkou na našej ceste bol Bern. Toto hlavné mesto Švajčiarska nás privítalo pestrofarebným sprievodom ľudí všetkých vekových kategórií v karnevalových kostýmoch. Od domácich obyvateľov sme sa dozvedeli, že takýmto spôsobom sa lúčia s odchádzajúcou zimou. Veselá atmosféra a historické bohatstvo mesta dali každému možnosť nájsť si svoj vlastný program. Nevynechali sme ani múzeum Alberta Einsteina, ktorý tu prežil dva roky.
            Nasledujúce ráno sme si prehliadli prebúdzajúcu sa Ženevu, nazbiera

• EXPERT GENIALITY SHOW

• Aj tento rok sa naši žiaci zapojili do celoslovenskej súťaže EXPERT GENIALITY SHOW. Súťažilo 32 žiakov v dvoch kategóriach G12 -prváci, druháci, G34 - tretiaci a štvrtáci, v šiestich súťažných témach, z ktorých si každý vyberal dve témy.
            1. Od Dunaja k Tatrám, 2. Mozgolamy, 3. Svetobežník, 4. Tajomstvá prírody, 5. Do you speak English? 6. Góly, body, sekundy. V kategórií TOP EXPERT 34 obsadila I. miesto Tamara Balvín (III.B) v rebríčku témy Do you speak English, čím bola zaradená aj do Galérie slávy najúspešnejších súťažiacich.

• Krajské kolo Olympiády v anglickom jazyku

• Dňa 14.2.2024 sa konalo krajské kolo Olympiády v anglickom jazyku (kategórie 1C1 a B2). Našu školu reprezentovali 2 žiačky, ktoré dosiahli výborné výsledky.
            V kategórii 1C1 sa žiačka Tamara Balvín (III.B) umiestnila na 1. mieste a ďalej postupuje do celoštátneho kola.
            V kategórii B2 sa Nina Sedliačková (III.B) taktiež umiestnila na 1. mieste a postupuje do celoštátneho kola.

• Vo výškach… alebo festival Vysoké hory 2024

• Hovorí sa, že na veci sa najlepšie pozerá s nadhľadom. Aj keď to väčšina ľudí myslí iba pomyselne, naše pani učiteľky to vzali doslova a umožnili nám pozrieť sa na svet z vtáčej perspektívy. Vzali nás na projekt, ktorý má za úlohu ukázať krásy nášho sveta, ktoré sú v takých výškach, že aj keď to vyzerá nemožné, skupina profesionálnych horolezcov dokázala opak. Videli sme rekordné zdolanie nemožného alebo poučný výklad o ceste na Matku hôr. Tento nádherný projekt sme mohli nielen pozerať natočený v krátkych videách, ale aj počuť ho prerozprávaný v úžasných zážitkoch týchto talentovaných ľudí, ktorí doslova vedia, čo znamená mať hlavu v oblakoch. Oni si hovoria umelci, iní ich nazývajú blázni a my, my ich voláme horolezci.

• Originálne práce našich nádejných vedcov sa presadili v okresnom kole SOČ

• V pondelok 4. marca sa na Gymnáziu Hlinská odohral ďalší ročník okresného kola Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ). Práce žiakov našej školy zahŕňali rôznorodé vedné disciplíny, tentokrát najmä z oblasti prírodných vied.

Ako celá súťaž prebiehala?

Vo februári prebehlo školské kolo súťaže. V ňom Peter Czimmermann zo IV. B zvíťazil v odbore Matematika, fyzika, chemické experimenty rovnako úspešne prezentovali Matúš Vojtek a Jaroslav Odrobiňák z III. D, v odbore Zdravotníctvo a farmakológia skvele obhájili svoje práce Alexandra Žideková zo IV. B a Dominika Gonščáková z III. C.

• Vedecké dielne – Onkológia 2024

• Dňa 14. 2. 2024 sa žiakom III. a IV. ročníkov, zaujímajúcich sa o biológiu, naskytla príležitosť na stretnutie, besedu či prednášku organizovanú vedkyňami zo Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Na úvod žiakov oboznámili s témami ich výskumov a priblížili im náplň ich práce. Neskôr sa žiaci dozvedeli množstvo zaujímavých, no miestami možno aj znepokojujúcich informácií o rakovine a rôznych spôsoboch jej liečby, mikrovlnnom žiarení a v neposlednom rade aj o rádiosenzitivite pacientov. Žiakov najväčšmi zaujala téma mikrovlnného žiarenia, zrejme z toho dôvodu, že s mikrovlnným žiarením sa každý jeden z nás stretáva dennodenne, a to prostredníctvom mobilných telefónov, bezdrôtových bluetooth zariadení a, samozrejme, RTG zariadení a, ľudovo povedané, "mikrovlniek".
            Na záver ďakujeme za obohacujúcu prednášku, ktorá nám priniesla odpovede na množstvo otázok a poskytla nový pohľad na túto tema

• Piatok19. 4. 2024