• Vo výškach… alebo festival Vysoké hory 2024

• Hovorí sa, že na veci sa najlepšie pozerá s nadhľadom. Aj keď to väčšina ľudí myslí iba pomyselne, naše pani učiteľky to vzali doslova a umožnili nám pozrieť sa na svet z vtáčej perspektívy. Vzali nás na projekt, ktorý má za úlohu ukázať krásy nášho sveta, ktoré sú v takých výškach, že aj keď to vyzerá nemožné, skupina profesionálnych horolezcov dokázala opak. Videli sme rekordné zdolanie nemožného alebo poučný výklad o ceste na Matku hôr. Tento nádherný projekt sme mohli nielen pozerať natočený v krátkych videách, ale aj počuť ho prerozprávaný v úžasných zážitkoch týchto talentovaných ľudí, ktorí doslova vedia, čo znamená mať hlavu v oblakoch. Oni si hovoria umelci, iní ich nazývajú blázni a my, my ich voláme horolezci.

• Originálne práce našich nádejných vedcov sa presadili v okresnom kole SOČ

• V pondelok 4. marca sa na Gymnáziu Hlinská odohral ďalší ročník okresného kola Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ). Práce žiakov našej školy zahŕňali rôznorodé vedné disciplíny, tentokrát najmä z oblasti prírodných vied.

Ako celá súťaž prebiehala?

Vo februári prebehlo školské kolo súťaže. V ňom Peter Czimmermann zo IV. B zvíťazil v odbore Matematika, fyzika, chemické experimenty rovnako úspešne prezentovali Matúš Vojtek a Jaroslav Odrobiňák z III. D, v odbore Zdravotníctvo a farmakológia skvele obhájili svoje práce Alexandra Žideková zo IV. B a Dominika Gonščáková z III. C.

• Vedecké dielne – Onkológia 2024

• Dňa 14. 2. 2024 sa žiakom III. a IV. ročníkov, zaujímajúcich sa o biológiu, naskytla príležitosť na stretnutie, besedu či prednášku organizovanú vedkyňami zo Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Na úvod žiakov oboznámili s témami ich výskumov a priblížili im náplň ich práce. Neskôr sa žiaci dozvedeli množstvo zaujímavých, no miestami možno aj znepokojujúcich informácií o rakovine a rôznych spôsoboch jej liečby, mikrovlnnom žiarení a v neposlednom rade aj o rádiosenzitivite pacientov. Žiakov najväčšmi zaujala téma mikrovlnného žiarenia, zrejme z toho dôvodu, že s mikrovlnným žiarením sa každý jeden z nás stretáva dennodenne, a to prostredníctvom mobilných telefónov, bezdrôtových bluetooth zariadení a, samozrejme, RTG zariadení a, ľudovo povedané, "mikrovlniek".
            Na záver ďakujeme za obohacujúcu prednášku, ktorá nám priniesla odpovede na množstvo otázok a poskytla nový pohľad na túto tema

• MO v basketbale

• V piatok 16. 2. 2024 sa 10-členný tím basketbalistov našej školy zúčastnil okresného kola v basketbale žiakov SŠ, ktoré sa konalo v priestoroch SŠŠ Rosinská. Losovaním bolo jedenásť tímov z okresu rozdelených do troch skupín. Naši žiaci v skupine C, kde boli štyri tímy, obsadili 2. miesto. Prehrali len jeden zápas s neskoršími víťazmi celého turnaja, žiakmi Gymnázia sv. Františka. Náš tím tak obsadil celkovo 4. - 6. miesto a hrali v ňom:

• Školské kolo geografickej olympiády

• Dňa 16.02.2024 sa konalo školské kolo Geografickej olympiády v kategórii Z.
            Do súťaže sa zapojilo 23 žiakov, ktorí dosiahli výborné výsledky.

Štyria najlepší riešitelia postupujú do krajského kola.

1. miesto: Matúš Vojtek (III.D)
            2. miesto: Max Fraštia (II.C)
            3. miesto: Jakub Slyško (II.C)
            4. miesto: Jonáš Urbaník (IV.C)

• Ochutnávka španielskych tapas

• Dňa 9.2.2024 si španielska časť triedy II.B spríjemnila poslednú piatkovú hodinu malou akciou v reštaurácii Spago, kde mali možnosť ochutnať niečo zo španielskej kuchyne, a to rôzne druhy tapas, ako patatas bravas, chorizo, calamares fritos, croquetas a mnoho iných o ktorých sa učili na hodinách španielčiny. Každé jedlo bolo výborne pripravené a plné chutí. Okrem skvelého jedla sa žiaci taktiež veľmi dobre zabavili a otužili kolektív. Bolo fantastické spoznať aj takúto inú stránku vyučovania.

• Krajské kolo Olympiády v španielskom jazyku

• Dňa 12.2.2024 sa konalo krajské kolo Olympiády v španielskom jazyku. Našu školu reprezentovali 4 žiaci, ktorí dosiahli výborné výsledky.
            V kategórii A vyhrala Anna Ondrášová (II.B), ktorá postupuje do celoštátneho kola. Lenka Zuzčáková (II.C) obsadila 2. miesto.
            V kategórii B sa Zuzana Cingelová (III.C) umiestnila na 2. mieste a Dominik Otáhal (III.B) na 4. mieste.

• Biologická olympiáda

• Dňa 2.2.2024 sa uskutočnilo školské kolo biologickej olympiády - kategória A. V projektovej časti zvíťazila Alexandra Žideková (IV.A). V teoreticko-praktickej časti zvíťazila žiačka z III.B, 2. miesto obsadila Tamara Maleková (III.D), 3. miesto Dominik Kišša (III.C). Gratulujeme a držíme palce v krajskom kole!

• Štvrtok28. 3. 2024