• Trenčiansky robotický deň

• Žiak II.B Tomáš Gaňa opäť úspešne reprezentoval našu školu. Dňa 10.11. sa uskutočnil Trenčiansky robotický deň 2022 s medzinárodnou účasťou, na ktorom súťažilo vyše 120 robotov. Tomáš tam nechýbal. Súťažil s autonómnym robotom v súťaži "Follower hard" v kategórií nad 16 rokov, kde súťažilo 15 robotov, z toho 3 roboty z Maďarska. V súťaži Follower hard musí robot autonómne prejsť po kľukatej dráhe dĺžky približne 10 m, na ktorej sa nachádza vyvýšenina a nespevnená časť dráhy v podobe piesku. Tomáš zopakoval minuloločný úspech a opäť skončil na 1. mieste. Predpoklad, že minuločný víťazny čas nemusí na prvenstvo stačiť sa potvrdil a vďaka o niekoľko sekúnd kratšiemu času, za ktorý jeho robot dráhu prešiel, opäť zvíťazil. Pokusy iných účastníkov riadiť robota na základe snímkov z kamery umiestnenej na robotovi boli neúspešné a Tomáš ako jediný túto technológiu zvládol. Ostatné úspešné roboty v súťaži Follower hard boli riadené len na základe rozpoznávania okraja dráhy jednoduchými svetlocitlivými senzormi rozlišujúcimi bielu a čiernu farbu.

• Diskusia s Fórom života

• Dňa 10.11.2022 boli žiačky T. Frolová, T. Jantová, L. Kvašňovská, S. Macurová a E. Michalcová zo IV.C vyslané na diskusiu organizovanú OZ Fórum života. Za štyrmi stolmi prebiehali živé debaty medzi jednotlivými zástupcami z rôznych organizácií. Rozoberali sa vážne globálne témy: kríza po pandémii, vojna na Ukrajine, klimatická zmena a kultúrna vojna. Dievčatá prezentovali svoje myšlienky a stanoviská ako uvedené problémy zasahujú do ľudského života, ľudskej dôstojnosti a rodiny a zároveň hľadali vhodné riešenia na zníženie ich negatívneho dopadu na nás.

• Vedecký štvorboj

• 10.11.2022 sa žiaci našej školy zúčastnili medzinárodnej prírodovednej súťaže Vedecký štvorboj. Riešili zaujímavé úlohy z biológie, chémie, matematiky a fyziky. Našu školu reprezentovalo 7 tímov.
            V konkurencii 218 tímov z ČR a SR sa najlepšie umiestnilo družstvo z III.B – P. Czimmermann, M.Vričan, A.Šoška, L.Moravčík - 21. miesto (L.Bronerská), IV.B 46. miesto (I.Obrcian-Ádamová), druhé družstvo z III.B 87. miesto (L.Bronerská) a 2 družstvá z II.C a 2 družstvá z II.D na 123.-126. mieste. (B.Plešivčáková).

• Fyzikálny Náboj 2022

• Dňa 4.11.2022 sa žiaci našej školy zapojili do ďalšieho ročníka medzinárodnej súťaže v riešení príkladov z fyziky Fyzikálny náboj 2022. Súťaž sa súbežne konala v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, na Slovensku a v Španielsku. V našej kategórii sa do nej zapojilo 133 päťčlenných družstiev. Počas dvoch hodín žiaci riešili postupne úlohy z rôznych oblastí fyziky. Za našu školu súťažili dve družstvá:
            GVOZA A v zložení Stanislav Barčák, Zuzana Gintnerová, Nina Nagyová, Šimon Devera a Marko Vríčan,
            GVOZA B v zložení Šimon Húdek, Dominik Novák, Adam Blažek, Martin Bodorík a Vladimír Tkáčik.

V rámci SR obsadil tím B vynikajúce 7. miesto. V medzinárodnom poradí potom 27. miesto.

Blahoželáme a držíme palce v ďalších súťažiach. (LK)