• Akadémia 2024

• Ľudkovia pri GVOZA

• Voľná adaptácia hry Jána Palárika

• Dobrodružstvo pri obžinkoch

• Vážení rodičia a priatelia školy,

pomôžte nám skvalitniť výchovno-vzdelávací proces na škole darovaním 2% z dane!

Zákon Vám umožňuje darovať 2 % zo svojich daní z príjmov neziskovej organizácii, ako je aj naše Rodičovské združenie. Tento dar Vás nič nestojí, pretože daň by ste inak odviedli štátu. Vaše 2 % pre nás znamenajú prejavenie dôvery a podporu v rozvíjaní našich aktivít v prospech Vašich detí. Využite možnosť rozhodnúť o Vašich 2%!

Finančné prostriedky budú použité na:

• skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu na škole
    • skvalitnenie vybavenia školy

Ak sa rozhodnete darovať nám 2% zo svojich daní z príjmu, pripravili sme pre Vás stručný návod, ako na to.

• Vlci v Malej Fatre

• Dňa 7.11. sme sa žiaci II.C triedy zúčastnili prednášky o vlkoch v Správe NP Malej Fatry vo Varíne, a to pod vedením p. Knutelskej a p. Brezániovej. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavých informácií o výskyte vlkov na našom území. Bola nám sprostredkovaná informácia o početnosti vlčích rodín v Malej Fatre. Taktiež nás zaujali fakty o NP Yellowstone a o spôsobe života vlkov. Dozvedeli sme sa, že problém s nelegálnym zabíjaním vlkov je stále aktuálny a vedie to k narušeniu potravinového reťazca živočíchov, čo vplýva na náš ekosystém. Sme radi, že sme mali možnosť zúčastniť sa tejto prednášky a byť o niečo múdrejší.

• Dobrodružná výprava VoyAGE pokračuje vzdelávacím podujatím v Bulharsku

• “Sofisti” včera úspešne pristáli v bulharskej Sofii. Neskôr docestovali do hornatého Banska, aby sofistikovane na čele s pani učiteľkou Trenčanovou v najbližších dňoch odprezentovali, čo si posledné dva mesiace pripravovali na vzdelávacie podujatie. Veríme, že nám držíte palce, a keď prídeme plní múdrosti - sofie, tak sa s vami o všetko podelíme počas ďalších pilotných akcii nášho Erasmus+ projektu VoyAGE.

• Literárna Orava

• Dňa 3. októbra 2023 sa žiaci druhého ročníka zúčastnili exkurzie Literárna Orava. Za prítomnosti pekného počasia navštívili múzeum Pavla Országha Hviezdoslava s expozíciou Vavrinca Čaploviča v Dolnom Kubíne. Po dokončení prehliadky sa pokochali limitovanými krásami Dolného Kubína a pohostinnosťou jeho obyvateľov. Následne sa presunuli do pamätného domu Martina Kukučina v Jasenovej, kde sa pri jeho soche odfotografovali.
            Vďaka pútavému výkladu o živote týchto výnimočných osobností slovenskej literatúry sa žiakom naskytla možnosť nazrieť za rúcho poučiek z učebníc a zblížiť sa s ich odkazom na vlastnej koži. Exkurzia veľmi zaujala nielen po literárnej stránke, ale bola plná dobrej nálady a semaforov na cestách.

• Exkurzia do Slovenského národného divadla

• Dňa 28. septembra 2023 sa konala exkurzia do Slovenského národného divadla. Zúčastnili sa žiaci prvého, druhého a tretieho ročníka. Mali sme možnosť nahliadnuť do divadla, vstrebávať jeho honosnosť a energiu. Talianska opera Nabucco vychádzala z biblického príbehu o zajatí Židov, napokon vypovedaných zo svojej vlasti babylonským kráľom Nabuccom. Videli sme množstvo vynikajúcich výkonov známych divadelných operných spevákov, výtvarných diel a dobre odvedenej tvrdej práce. Po opere sme sa presunuli do ulíc Bratislavy, kde si každý vyplnil voľné chvíle podľa svojich predstáv. Cesta domov bola sprevádzaná hudbou a radostným rozhovormi. Prostredníctvom tohto výletu mnoho z nás malo možnosť sa oboznámiť s týmto jedinečným kultúrnym zážitkom. A som si istá, že to nebolo naposledy!

• Americký deň

• Na Mariánskom námestí v Žiline sa 11. októbra 2023 konalo podujatie Americký deň. Zorganizovalo ho veľvyslanectvo USA pod záštitou vedenia mesta pri príležitosti 30. výročia slovensko - amerických vzťahov. Naši žiaci mohli okúsiť americkú kultúru, ale aj získať informácie o možnostiach štúdia a práce za veľkou mlákou. Tiež mohli preskúmať mobilné planetárium vo veľkom stane na námestí alebo prehliadku virtuálnej reality a vesmírneho programu NASA v budove radnice. Súčasťou Amerického dňa bolo množstvo stánkov ponúkajúcich americký streetfood a popcorn, spomienkové predmety a informácie o študijných a pracovných výmenných pobytoch.

• ŠTRBArace 2023

• Opäť pekný úspech našich športovcov, ktorí reprezentovali GVOZA-u na Otvorených Majstrovstvách Slovenskej republiky družstiev v prekážkovom behu pod názvom ŠTRBArace 2023. V stredu 5.októbra sa Martin Kavacký, Matej Kaprál, Dália Kučavíková a Terézia Kaprálová vybrali na Štrbské pleso aby za krásneho tatranského počasia predviedli svoju vytrvalosť, rýchlosť, presnosť, obratnosť, šikovnosť a odhodlanie na trati plnej prekážok, vody, stúpaní a klesaní a tiež blata. Každý si odbehol svoju trať a v konečnom súčte ich časov sa napokon umiestnili na krásnom 9. mieste spomedzi 79 škôl (https://www.sportsofttiming.sk/sk/zavod/results/8871?rid=7280). Ohodnotení boli aj jednotlivci, kde Martin Kavacký obsadil 13. miesto a Matej Kaprál 28. miesto zo 164 pretekajúcich chlapcov. A spomedzi 163 dievčat Dália obsadila 18. a Tereza 72. pozíciu. Ku skvelému výsledku srdečne gratulujeme.

• Kickoff meeting – Erasmus+

• Our school is a part of a European family

On September 12th and 13th our teachers A. Trenčanová, J. Machynová, J. Pekárová hosted Italian, Turkish and Bulgarian partners from the participating organizations. The principal A. Randíková with the deputy I. Polónyová welcomed all of them on the behalf of all the teachers of the school.

• The Erasmus+ VoyAGE

• Heeey Don't be surprised if you meet Italian, Turkish and Bulgarian teachers moving around the school next week. Feel free to greet them, smile at them and talk to them, they will be our guests. The Erasmus+ VoyAGE has begun Stay tuned

• Nedeľa21. 4. 2024