• Akadémia 2024

• Voľná adaptácia hry Jána Palárika

• Dobrodružstvo pri obžinkoch

• Školské kolo Olympiády v anglickom jazyku

• Dňa 16. 11. 2023 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku v troch kategóriách. V prvej kategórii, prvý a druhý ročník, 2A, súťažilo 30 žiakov, v druhej kategórii, tretí a štvrtý ročník, 2B, 27 žiakov a v 3. kategórii, anglofónni, 2C, traja žiaci.

Výsledková listina:
            Kategória 2A

1. miesto: Tomáš Šoška I.C
            2.
            miesto: Jasmína Trnková II.C
            3.
            miesto: Ivana Marcinková II.A

• Školské kolo olympiády v nemeckom jazyku

• Dňa 10.11.2023 sa uskutočnilo školské kolo olympiády v nemeckom jazyku. Zúčastnili sa 10 žiaci.
            V kategórii 2A nebolo udelené 1. a 2. miesto. Nina Mažgútová (II.A) obsadila 3. miesto.
            V kategórii 2B obsadil Tomáš Mravec (III.A) 1. miesto a postupuje do okresného kola.
            Prajeme mu veľa úspechov.

• Finančná gramotnosť alebo od teórie k praxi formou celoživotného vzdelávania.

• V dňoch 10.11. a 13.11.2023 mali žiaci III.A a III.C triedy možnosť v prednáške pána Mariána Jobba a pani Márie Janíkovej z Nadácie Partners upevniť si a obohatiť svoje vedomosti z finančnej gramotnosti.

Vieme, že táto disciplína zahŕňa zručnosti a schopnosti potrebné na prijímanie správnych finančných rozhodnutí a efektívne spravovanie a investovanie vlastných peňazí.

• Deň objavov 2.0

• Mesto Žilina každoročne v rámci grantového systému podporuje rôznorodé projekty z oblasti kultúry, športu, životného prostredia, sociálnej oblasti i vzdelávania. Práve v tejto oblasti naša škola už po druhýkrát získala finančnú podporu na realizáciu prírodovedne zameraného Dňa objavov. Deň objavov sa uskutočnil v stredu 8. novembra a zúčastnilo sa ho 35 žiakov a učitelia z troch základných škôl: CZŠ Romualda Zaymusa, ZŠ s MŠ Závodie a ZŠ s MŠ Teplička nad Váhom. Zo zúčastnených detí sa na pár hodín stali malí objavitelia, ktorí mali príležitosť skúmať a experimentálne overovať vlastné hypotézy. V chemickom laboratóriu sa detailne venovali korózii kovov, elektrostatické javy pozorovali na fyzike a v informatickej časti Dňa objavov stavali a programovali zariadenia pre inteligentnú domácnosť založené na súhre micro:bitov a prídavných senzorov, motorov či ďalších súčiastok. Účastníkom poduj

• Vlci v Malej Fatre

• Dňa 7.11. sme sa žiaci II.C triedy zúčastnili prednášky o vlkoch v Správe NP Malej Fatry vo Varíne, a to pod vedením p. Knutelskej a p. Brezániovej. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavých informácií o výskyte vlkov na našom území. Bola nám sprostredkovaná informácia o početnosti vlčích rodín v Malej Fatre. Taktiež nás zaujali fakty o NP Yellowstone a o spôsobe života vlkov. Dozvedeli sme sa, že problém s nelegálnym zabíjaním vlkov je stále aktuálny a vedie to k narušeniu potravinového reťazca živočíchov, čo vplýva na náš ekosystém. Sme radi, že sme mali možnosť zúčastniť sa tejto prednášky a byť o niečo múdrejší.

• Dobrodružná výprava VoyAGE pokračuje vzdelávacím podujatím v Bulharsku

• “Sofisti” včera úspešne pristáli v bulharskej Sofii. Neskôr docestovali do hornatého Banska, aby sofistikovane na čele s pani učiteľkou Trenčanovou v najbližších dňoch odprezentovali, čo si posledné dva mesiace pripravovali na vzdelávacie podujatie. Veríme, že nám držíte palce, a keď prídeme plní múdrosti - sofie, tak sa s vami o všetko podelíme počas ďalších pilotných akcii nášho Erasmus+ projektu VoyAGE.

• Literárna Orava

• Dňa 3. októbra 2023 sa žiaci druhého ročníka zúčastnili exkurzie Literárna Orava. Za prítomnosti pekného počasia navštívili múzeum Pavla Országha Hviezdoslava s expozíciou Vavrinca Čaploviča v Dolnom Kubíne. Po dokončení prehliadky sa pokochali limitovanými krásami Dolného Kubína a pohostinnosťou jeho obyvateľov. Následne sa presunuli do pamätného domu Martina Kukučina v Jasenovej, kde sa pri jeho soche odfotografovali.
            Vďaka pútavému výkladu o živote týchto výnimočných osobností slovenskej literatúry sa žiakom naskytla možnosť nazrieť za rúcho poučiek z učebníc a zblížiť sa s ich odkazom na vlastnej koži. Exkurzia veľmi zaujala nielen po literárnej stránke, ale bola plná dobrej nálady a semaforov na cestách.

• Exkurzia do Slovenského národného divadla

• Dňa 28. septembra 2023 sa konala exkurzia do Slovenského národného divadla. Zúčastnili sa žiaci prvého, druhého a tretieho ročníka. Mali sme možnosť nahliadnuť do divadla, vstrebávať jeho honosnosť a energiu. Talianska opera Nabucco vychádzala z biblického príbehu o zajatí Židov, napokon vypovedaných zo svojej vlasti babylonským kráľom Nabuccom. Videli sme množstvo vynikajúcich výkonov známych divadelných operných spevákov, výtvarných diel a dobre odvedenej tvrdej práce. Po opere sme sa presunuli do ulíc Bratislavy, kde si každý vyplnil voľné chvíle podľa svojich predstáv. Cesta domov bola sprevádzaná hudbou a radostným rozhovormi. Prostredníctvom tohto výletu mnoho z nás malo možnosť sa oboznámiť s týmto jedinečným kultúrnym zážitkom. A som si istá, že to nebolo naposledy!

• Piatok19. 4. 2024