• Who is the Best in English?

          26. 11. 2021 sa rozhodlo, kto je najlepší angličtinár na škole. Štrnásti študenti, ktorí sa zapojili do medzinárodnej súťaže Best in English, zistili svoju úroveň používania anglického jazyka v oblasti čítania s porozumením, počúvania a používanie jazyka v praxi. Okrem nich súťažilo ďalších približne 15 000 študentov z 20 krajín na svete. Najlepšou zo všetkých na našej škole je Alica Seidlová zo IV.B.
          Výsledková listina:

          1. miesto Alica Seidlová IV.B (114 bodov)
          2. miesto Samuel Černák IV.B (110,5 bodov)
          3. miesto Laura Moravčíková IV. A (109, 5 bodov)

          Všetkým zúčastneným ďakujeme a uvidíme, aké dosiahneme hodnotenie v rámci škôl, keďže do súťaže sa zapojilo približne 600 škôl z rôznych krajín.
          Mgr. Jana Machynová

        • Juvenes Translatores (mladí prekladatelia)

          25. 11. 2021 sa naša škola zapojila do národného kola Juvenes Translatores, v ktorom súťažili mladí prekladatelia z celého Slovenska. Z našej školy sa súťaže v preklade z anglického do slovenského jazyka zúčastnili traja študenti zo IV. B - Alica Seidlová, Matej Šanta a Samuel Černák.
          Ich preklady bude posudzovať komisia zložená zo zástupcov slovenského odboru Generálneho riaditeľstva pre preklad. Pätnásť najlepších prekladateľov z celého Slovenska bude mať možnosť zúčastniť sa na Juvenes Translatores Academy, ktorú zorganizuje kancelária Generálneho riaditeľstva pre preklad v marci 2022.
          Držíme im palce.
          Mgr. Jana Machynová

        • ZENIT alebo k horizontom programovania

          Dňa 25. novembra sa online uskutočnilo krajské kolo celoslovenskej súťaže ZENIT v programovaní. Našu školu vynikajúcim spôsobom reprezentovali traja žiaci: Maximilián Maliar a Branislav Blažek zo IV. B a Karol Kostelanský z III. C. Naši žiaci dosiahli výborné umiestnenia: Max sa stal víťazom krajského kola, Braňo sa umiestnil na skvelom 3. mieste a Karol, ktorý sa súťaže zúčastnil prvýkrát, skončil na 9. mieste z 25 súťažiacich Žilinského samosprávneho kraja. Ďakujeme našej programátorskej reprezentácii za tieto výsledky.
          Jana Pekárová

      • Záložka do knihy spája slovenské školy
        • Záložka do knihy spája slovenské školy

          V mesiaci október sa 49 žiakov našej školy zapojilo do 10.ročníka celoslovenského projektu Záložka do knihy spája slovenská školy, ktorý vyhlásila Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave. Tohtoročnou témou sme si pripomenuli  100. výročie úmrtia P. O. Hviezdoslava a 70. výročie úmrtia B. S. Timravy.

          Naši žiaci tak vyrobili záložky ľubovoľnou technikou, rozmanitých tvarov a rôznych veľkostí. Partnerskou školou sa v tomto školskom roku stalo Gymnázium vo Vrábľoch, s ktorým sme si záložky navzájom vymenili.

      • Návšteva múzea židovskej kultúry
        • Návšteva múzea židovskej kultúry

          Dňa 18. 11. 2021 sa žiaci spoločensko-vedného seminára 4. ročníka zúčastnili prehliadky Múzea židovskej kultúry, ktoré sa nachádza v budove malej ortodoxnej synagógy na ulici Daniela Dlabača v Žiline. Výstavná sieň je od samotnej modlitebne tajuplne oddelená drevenou mrežou, cez ktorú môže návštevník vidieť modlitebňu ako židovské ženy v minulosti. V ženskej časti je inštalovaná bohatá expozícia judaík. V samotnej modlitebni sme si vypočuli prednášku pani Ševčíkovej, vďaka ktorej sme získali povedomie o histórii, tradíciách a spôsobe života židov aj kresťanov v našom okolí.


          Ďakujeme za pútavé príbehy a ochotu odpovedať na všetky naše zvedavé otázky.

      • Festival vedy a techniky AMAVET 2021
        • Festival vedy a techniky AMAVET 2021

          Dňa 9. novembra 2021 sa v Bratislave konala celoštátna prehliadka Festivalu vedy
          a techniky AMAVET 2021. Na celoštátne kolo sa z krajského kola kvalifikoval žiak našej
          školy Tomáš Gaňa z I.B. Tomáš prezentoval výsledky svojej práce zhrnuté v projekte
          s názvom Satelitná navigácia do ruky. Ide vlastne o GPS modul ako prijímač pripojený na
          RPI PI Zero s Linuxovým systémom a s pripojeným displejom, barometrom a klávesnicou.
          Tomáš okrem toho vyriešil napájanie modulu, nakreslil a vytlačil 3D krabičku, aby bolo
          možné zariadenie naozaj uchopiť do ruky. K tomu všetkému napísal program na zber a
          spracovanie dát z prijímača, ich ukladanie na SD kartu, ovládanie z klávesnice ako aj
          zobrazovanie rôznych údajov na displeji.
          Tomáš súťažil v kategórii Mechanika a elektrina. Za jeho projekt mu Asociácia pre mládež,
          vedu a techniku udelila špeciálnu cenu odbornej hodnotiacej komisie.
          Tomášovi srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších tvorivých nápadov spojených
          s radosťou z bádania a objavovania nových možností vo svete vedy a techniky. (LK)

      • 17. november očami našich prvákov
        • 17. november očami našich prvákov

          17. november očami našich prvákov sa stal motívom pre tímovú spoluprácu žiakov I.B triedy. Pripomenutie si udalostí z obdobia pred 17. novembrom 1989 a jeho dôsledkami na zmenu našej spoločnosti bolo spracované do prednášky spojenej s riešením krížovky viazanej k obdobiu 17. novembra 1989. Tešíme sa, že mladí ľudia majú záujem o históriu našej krajiny a vedia, že ľudské práva sú hodnotou, ktorá je nenahraditeľná a nevyhnutná k spokojnému životu.

          Renáta Saganová

        • Olympiáda v anglickom jazyku

          Dňa 11. 11. 2021 sa uskutočnilo školské kolo olympiády v anglickom jazyku v troch kategóriách. V prvej kategórii, prvý a druhý ročník, 2A,  súťažilo 23 žiakov, v druhej kategórii, 2B, 26 žiakov, v 3. kategórii, anglofónni, jedna žiačka.
          Výsledková listina:
           

          Kategória 2A

          1.  miesto: Jonáš Urbaník, II. C
          2.  miesto: Tatiana Maňaková, II. C
          3.  miesto: Adam Meňhart, II. B

          Kategória 2B

          1. miesto: Alica Seidllová, IV. B
          2. miesto Tamara Ľorková, III. A
          3.  miesto: Samuel Černák, IV. B

          Víťazi oboch kategórií postupujú do krajského kola. Srdečne gratulujeme a ďakujeme všetkým zúčastneným J!

      • Trenčiansky robotický deň 2021
        • Trenčiansky robotický deň 2021

          V dňoch 3. – 4. novembra 2021 sa v Trenčíne na výstavisku Expo Center konal 15. ročník celoslovenskej súťaže Trenčiansky robotický deň 2021. V kategórii Follower hard >16 predstavil žiak našej školy Tomáš Gaňa z I.B svojho robota Tank V3. Išlo o vylepšenú verziu Tomášovho staršieho autonómneho robota, ktorý prešiel určenú dráhu nie na základe senzorov nastavených na úrovne farieb, ako to dokázal jeho starší kolega, ale tento robot určenú dráhu prešiel na základe snímkov z kamery spracovaných v reálnom čase, navyše za čas podstatne kratší ako druhý či tretí úspešný robot. Keďže nikto z ostatných súťažiacich sa k takémuto vylepšeniu nedopracoval, stal som Tomáš víťazom uvedenej kategórie, aj napriek tomu, že na základe svojho veku mohol súťažiť v kategórii nižšej.

          Tomáš sa zúčastnil aj krajskej prehliadky AMAVET, z ktorej postúpil so svojím GPS prijímačom s barometrom, ktorý zobrazeje aj prejdenú trasu na openstreet mape, na celoštátne kolo, ktoré sa uskutoční v novembri v Bratislave.

          Tomášovi srdečne blahoželáme a držíme mu palce v celoštátnom kole AMAVETu. (LK)

      • Náboj FKS 2021
        • Náboj FKS 2021

          V piatok 5. novembra 2021 sa konal 24. ročník medzinárodnej súťaže päťčlenných družstiev v riešení fyzikálnych úloh Náboj FKS 2021. Okrem slovenských škôl súťažili aj zástupcovia stredných škôl z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Ruska a Iránu. Súťaž prebiehala v dvoch kategóriách – Junior a Senior. Celkovo sa do súťaže zapojilo 353 päťčlenných družstiev. Kvôli aktuálnej pandemickej situácii prebehla súťaž online formou.

          Naša škola mala zastúpenie iba v juniorskej kategórii. Farby GVO hájilo družstvo v zložení Stanislav Barčák, Peter Czimmermann, Šimon Devera, Zuzana GintnerováMarko Vríčan (všetci z II.B). Družstvo dosiahlo skvelý výsledok, keď obsadilo v rámci SR vo svojej kategórii 6. miesto a v celkovom zmiešanom medzinárodnom poradí (všetky družstvá bez rozdielu kategórie a národnosti) 96. miesto. Za 2 hodiny sa im podarilo vyriešiť 18 úloh. Je to jedno z najlepších umiestnení našej školy na tejto súťaži.

          Všetkým účastníkom srdečne blahoželáme a držíme palce v ďalších súťažiach. (LK)

        • Deň masiek

          Koniec októbra na GVOZE značí  (ne)tradičný Deň masiek. Fantázii sa medze nekládli a  deň sme si užili v kreatívnych kostýmoch. Na chodbách sme stretávali rôzne strašidlá a strašidielka.  Atmosféru doplnila krásna halloowenská výzdoba priestorov školy a nechýbali ani sladkosti. 

        • Olympiáda ľudských práv

          Dňa 8.11.2021 sa konalo školské kolo Olympiády ľudských práv.
          Umiestnenie žiakov:

          1. miesto – Laura Kvašňovská – III.C
          2. miesto – Tatiana Jantová – III.C
          3. miesto – Šimon Slávik – III.B

          Všetkým účastníkom ďakujeme  za záujem a víťazom blahoželáme.
          Renáta Saganová

      • Červené stužky sú symbolom boja proti AIDS
        • Červené stužky sú symbolom boja proti AIDS

          Červené stužky sú symbolom 1. decembra – Svetového dňa boja proti AIDS
          Červené stužky sú symbolom a názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS. Kampaň sa uskutočňuje pod záštitou Kancelárie WHO na Slovensku a pod odbornou garanciou Ministerstva zdravotníctva SR a viacerých odborných pracovísk na Slovensku a v zahraničí.
          Kampaň nie je spojená s finančnou verejnou zbierkou.

          A Aktuálny problém?
          I Individuálny problém?
          D Dlhodobý problém?
          S Spoločenský problém?

          AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás. Štrnásty ročník celoslovenskej kampane Červené stužky, prebieha od 2. septembra 2021 a vyvrcholí 1. decembra 2021 – na Svetový deň boja proti AIDS.

          Aj tento rok sa môžete zapojiť do viacerých aktivít na podporu kampane- jednou z nich je aj umelecká súťaž- témou tohtoročnej súťaže je „Tvorba loga pre Červené stužky“. Kto by mal záujem sa so svojou výtvarnou prácou zapojiť, neváhajte kontaktovať koordinátora prevencie (Lucia Bronerská). Posledný termín na odovzdanie práce je 11.11.2021.

      • Európsky deň jazykov
        • Európsky deň jazykov

          European Day of Languages 2021: 20 years celebrating linguistic and cultural diversity

          Z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu sa Európsky deň jazykov (EDJ) oslavuje každoročne 26. septembra už od roku 2001.

          Jeho cieľom je podnietiť 800 miliónov Európanov zo 47 členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. S presvedčením, že jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie väčšieho interkultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu, Rada Európy podporuje mnohojazyčnosť v celej Európe.

          To znamená, že GVOZA nemohla zostať mimo diania.

          Celý týždeň sme sa svojimi aktivitami snažili spestriť si vyučovanie, a pritom sa naučiť niečo nové z oblasti jazykov. Žiaci si pripravili celú priehršť zaujímavých aktivít!

          Žiaci III.A a IV.C pracovali na výrobe plagátov k Európskemu dňu jazykov a ich zaujímavé a pestrofarebné práce si môžete pozrieť na nástenke v učebni č. 82.

          Ďalej sme si maľovali tričká (III.A), pripravili sme si prezentácie o rôznych krajinách EU a naučili sa povedať rôzne frázy v cudzích jazykov - v taliančine, španielčine, gréčtine či švédštine (I.D, II.C, III. C, III. B, IV. A), mali sme viacero kvízov so zaujímavými otázkami o jazykoch, dokonca sme v rámci triedy v dvoch skupinách bojovali, kto uhádne rôzne európske národné jedlá a kto ovláda viac matematických pojmov v angličtine (II. B J). Doniesli sme si napečený úžasný francúzsky koláčik (Terezka, IV. A), Tomáš a Samo z III. B dokázali upiecť pravý a chutný brownies, vychutnali si anglické muffiny s typickým anglickým čiernym čajom s mliekom (Anet a Ema, III. C), Sophia z I.D, Kristínka a Vlado z II.C svojich spolužiakov potešili doma pripravenými špecialitami z krajín EU.

          Chceme poďakovať všetkým žiakom aj pedagógom, ktorí svojou troškou prispeli k príjemne a zároveň aj užitočne stráveným hodinám anglického jazyka.

          J. Priadková, K. Pupiková, M. Obročníková, L. Bronerská

      • Post Bellum
        • Post Bellum

          Dňa 13.9.2021 sme sa my, maturanti z dejepisu a vybraní žiaci z 3. ročníka, zúčastnili na zážitkovom workshope – “Iba sme sa narodili,“ ktorý zorganizovala nezisková organizácia Post Bellum. Táto organizácia vyhľadáva a dokumentuje spomienky pamätníkov na kľúčové momenty dejín 20. storočia. Veď ako lepšie spoznať našu minulosť, ako cez konkrétny ľudský osud, ktorý napísal sám život?

          A ako prebiehal workshop? Spolu s lektorkami sme si oživili naše poznatky a udalosti, ktoré súvisia s holokaustom počas 2. sv. vojny. Potom sa vytvorili dve skupiny. Prvá predstavovala novinársku obec, ktorá mala za úlohu zistiť bližšie informácie o vtedajšej dobe. Tiež mali spracovať holokaust z dnešného uhla pohľadu. Druhá skupina vytvorila imaginárnu slovenskú dedinku so židovským obyvateľstvom. Mali za úlohu vžiť sa do jednotlivých príbehov pamätníkov. Pre lepšie vcítenie sa do ich rolí si chlapci mohli obliecť kipu a dievčatá šatky a všetci si ešte pripli židovskú hviezdu.

          Vďaka organizácií Post Bellum sme mali možnosť na vlastnej koži zažiť osudy skutočných ľudí. Lepšie sme pochopili historické súvislosti. Uvedomili sme si, že nenávisť voči sebe navzájom má neodvrátiteľné následky. Tiež sme sa presvedčili o tom, že nie všetko, čo sa píše na internete a sociálnych sieťach, je aj pravda. Tento workshop nás naučil rozlišovať pravdu od lži a kriticky myslieť.

          Všetkým sa nám workshop páčil. Bol vedený skvelými lektorkami pútavou a zážitkovou formou, vďaka čomu sme sa cítili príjemne. Na podujatí sme získali dôležité informácie, ktoré určite využijeme pri budúcom vzdelávaní. Pozitívne sa vyjadrili aj lektorky. Vyzdvihli našu aktívnu a kreatívnu prácu. Sme veľmi radi, že sme mohli byť súčasťou tohto projektu a už dnes sa tešíme na ďalší workshop o nežnej revolúcií.

        • ECDL - Európsky vodičský preukaz na počítače

          Počas tohto školského roka majú žiaci našej školy jedinečnú príležitosť získať medzinárodne uznávaný certifikát o počítačovej gramotnosti zadarmo. Podobne ako pri vodičskom preukaze samotnému testu predchádza niekoľko hodín prípravy, na ktorých si precvičia znalosti práce s textom, tabuľkami, internetom či operačným systémom, ale i mnoho iného zo sveta informatiky.
          Na tento krúžok nie je potrebné odovzdávať vzdelávací poukaz, treba sa však záväzne prihlásiť u PaedDr. J. Pekárovej.

      • Zapájame sa do projektu Roots & Shoots!
        • Zapájame sa do projektu Roots & Shoots!

          Tento rok sme sa rozhodli zapojiť do globálneho projektu Roots & Shoots 2021/2022. Dovoľte nám preto tento projekt bližšie predstaviť:
          Roots & Shoots je globálny vzdelávací program britskej prírodovedkyne Jane Goodall. Už v samotnom názve programu je zachytená jeho podstata – Roots & Shoots – v preklade „Korene a výhonky“, ktoré metaforicky pomenúvajú silu mladých ľudí meniť veci k lepšiemu. V súčasnosti je do neho zapojených viac ako 120 krajín po celom svete. Na Slovensko ho priniesla nadácia Green Foundation v roku 2016.

          Jeho hlavným cieľom je podnecovať záujem mladých ľudí o problémy svojho okolia, učí ich vytvárať si svoje vlastné projekty a vedie ich k tzv. súcitnému líderstvu, aby mohli svojim konaním vytvárať lepší svet.
          Práca a metodike je založená na forme komunitného učenia - pripravuje žiakov, krok po kroku, na realizáciu vlastného projektu pre komunitu. Žiaci majú možnosť zmeniť a oživiť miestne komunity, v ktorých žijú a pritom prispieť k plneniu cieľov udržateľného rozvoja.
          Žiacky tím zapojený do programu postupne prechádza procesom štyroch krokov – identifikácie problémov v komunite, navrhovania udržateľných riešení, tvorby projektového zámeru a následne jeho obhajoby pred odbornou komisiou. Po úspešnej obhajobe získava od nadácie Green Foundation finančný grant v hodnote 400 € na samotnú realizáciu projektu.
          Program umožňuje žiakom získavať povedomie o aktuálnych problémoch svojej obce či mesta a rozvíjať kľúčové kompetencie, nevyhnutné pre ich riešenie (ako napr. strategické myslenie, schopnosť riešiť problémy, schopnosť spolupracovať, komunikačné zručnosti atď.).
          Dôležitou súčasťou programu Roots & Shoots Slovakia je aj každoročná celonárodná žiacka konferencia, kde sa stretávajú všetky školské tímy, aby odprezentovali svoje komunitné projekty za uplynulý rok. Formát peer to peer umožňuje rovesníkom vzájomné zdieľanie skúseností, ako aj inšpiráciu do budúcich ročníkov. V rámci programu sa majú možnosť zoznámiť taktiež s významnými osobnosťami verejného života, nechýbajú ani zástupcovia podnikateľského sektora, štátnych a verejných inštitúcii.