• Deň objavov 2.0

          Mesto Žilina každoročne v rámci grantového systému podporuje rôznorodé projekty z oblasti kultúry, športu, životného prostredia, sociálnej oblasti i vzdelávania. Práve v tejto oblasti naša škola už po druhýkrát získala finančnú podporu na realizáciu prírodovedne zameraného Dňa objavov. Deň objavov sa uskutočnil v stredu 8. novembra a zúčastnilo sa ho 35 žiakov a učitelia z troch základných škôl: CZŠ Romualda Zaymusa, ZŠ s MŠ Závodie a ZŠ s MŠ Teplička nad Váhom. Zo zúčastnených detí sa na pár hodín stali malí objavitelia, ktorí mali príležitosť skúmať a experimentálne overovať vlastné hypotézy. V chemickom laboratóriu sa detailne venovali korózii kovov, elektrostatické javy pozorovali na fyzike a v informatickej časti Dňa objavov stavali a programovali zariadenia pre inteligentnú domácnosť založené na súhre micro:bitov a prídavných senzorov, motorov či ďalších súčiastok. Účastníkom podujatia sa počas práce na workshopoch odborne venovali vybraní žiaci z I. D, II. D, II. C a III. B triedy. Dokázali šikovne pomáhať, priateľsky poradiť či vysvetliť potrebné informácie deťom z každej zúčastnenej základnej školy.
          Deň objavov bol zároveň vyvrcholením mesiac trvajúcej on-line súťaže, v ktorej žiaci základných škôl hľadali počas 3 kôl riešenia úloh z chémie, fyziky a informatiky. Kompletné zadania, pravidlá i rebríček súťažných tímov obsahuje webová stránka https://denobjavov.gvoza.sk/. Na príprave a organizácii súťaže ako i zážitkového Dňa objavov – odmeny pre víťazov efektívne spolupracoval náš učiteľský tím v zložení Ľ. Konrád, I. Pilhovičová, D. Valušiaková a J. Pekárová.
          A aký bol Deň objavov z pohľadu účastníkov? Deti vyzdvihli, citujeme:

          • Pokusy s vodíkom, veci ohľadom elektriny, programovanie s microbitmi.”
          • Ako sme objavovali elektróny.“
          • Keď sme robili pokusy a programovali. Najviac sa mi páčil pokus, keď sme s pipetami dávali do skúmaviek chemikálie a dávali tam železo, meď.“
          • „Naučil som sa, že meď nereaguje na veľa vecí.“
          • „Páčili sa mi pokusy a to programovateľné zariadenie, škola.“
          • „Naučil som sa, čo všetko ide spraviť s elektrostatickou elektrinou.“
          • „Používanie Faradayovej klietky.“
          • „Naučil som sa pracovať s micro:bitmi. O elektrostatických výbojoch a reakcie materiálov na rôzne látky.“
          • „Naučila som sa veľa vecí zo sveta vedy.“
          • „Naučil som sa, ako pracovať v skupinách.“
          • „Naučil som sa, čo je oxidácia. Ako urobiť elektrický náboj z fľaše.“
          • „Páčilo sa mi, ako boli ľudia k nám milí, že to bolo zaujímavé a všetci nám boli veľmi nápomocní.“
          • „Naučila som sa, ako komunikovať s novými ľudmi.“

          Ja na Dni objavov veľmi oceňujem spoločnú prácu členov tímu učiteľov ako i zanietenosť a kvalitu
          práce našich vlastných žiakov – asistentov. Ďakujem.
          Jana Pekárová

        • Vlci v Malej Fatre

          Dňa 7.11. sme sa žiaci II.C triedy zúčastnili prednášky o vlkoch v Správe NP Malej Fatry vo Varíne, a to pod vedením p. Knutelskej a p. Brezániovej. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavých informácií o výskyte vlkov na našom území. Bola nám sprostredkovaná informácia o početnosti vlčích rodín v Malej Fatre. Taktiež nás zaujali fakty o NP Yellowstone a o spôsobe života vlkov. Dozvedeli sme sa, že problém s nelegálnym zabíjaním vlkov je stále aktuálny a vedie to k narušeniu potravinového reťazca živočíchov, čo vplýva na náš ekosystém. Sme radi, že sme mali možnosť zúčastniť sa tejto prednášky a byť o niečo múdrejší.

        • Literárna Orava

          Dňa 3. októbra 2023 sa žiaci druhého ročníka zúčastnili exkurzie Literárna Orava. Za prítomnosti pekného počasia navštívili múzeum Pavla Országha Hviezdoslava s expozíciou Vavrinca Čaploviča v Dolnom Kubíne. Po dokončení prehliadky sa pokochali limitovanými krásami Dolného Kubína a pohostinnosťou jeho obyvateľov. Následne sa presunuli do pamätného domu Martina Kukučina v Jasenovej, kde sa pri jeho soche odfotografovali.
          Vďaka pútavému výkladu o živote týchto výnimočných osobností slovenskej literatúry sa žiakom naskytla možnosť nazrieť za rúcho poučiek z učebníc a zblížiť sa s ich odkazom na vlastnej koži. Exkurzia veľmi zaujala nielen po literárnej stránke, ale bola plná dobrej nálady a semaforov na cestách.

          Filip Leščinský, II.B

        • Exkurzia do Slovenského národného divadla

          Dňa 28. septembra 2023 sa konala exkurzia do Slovenského národného divadla. Zúčastnili sa žiaci prvého, druhého a tretieho ročníka. Mali sme možnosť nahliadnuť do divadla, vstrebávať jeho honosnosť a energiu. Talianska opera Nabucco vychádzala z biblického príbehu o zajatí Židov, napokon vypovedaných zo svojej vlasti babylonským kráľom Nabuccom. Videli sme množstvo vynikajúcich výkonov známych divadelných operných spevákov, výtvarných diel a dobre odvedenej tvrdej práce. Po opere sme sa presunuli do ulíc Bratislavy, kde si každý vyplnil voľné chvíle podľa svojich predstáv. Cesta domov bola sprevádzaná hudbou a radostným rozhovormi. Prostredníctvom tohto výletu mnoho z nás malo možnosť sa oboznámiť s týmto jedinečným kultúrnym zážitkom. A som si istá, že to nebolo naposledy!

          Chiara, II. A

        • Americký deň

          Na Mariánskom námestí v Žiline sa 11. októbra 2023 konalo podujatie Americký deň. Zorganizovalo ho veľvyslanectvo USA pod záštitou vedenia mesta pri príležitosti 30. výročia slovensko - amerických vzťahov. Naši žiaci mohli okúsiť americkú kultúru, ale aj získať informácie o možnostiach štúdia a práce za veľkou mlákou. Tiež mohli preskúmať mobilné planetárium vo veľkom stane na námestí alebo prehliadku virtuálnej reality a vesmírneho programu NASA v budove radnice. Súčasťou Amerického dňa bolo množstvo stánkov ponúkajúcich americký streetfood a popcorn, spomienkové predmety a informácie o študijných a pracovných výmenných pobytoch.

          Podujatie bolo spojené s otvorením Amerického centra v Krajskej knižnici v Žiline, ktoré sa konalo 10. októbra. To má ambíciu ponúkať bezplatné komunitné a vzdelávacie programy a široký záber aktivít. Medzi množstvom plánov novootvoreného centra možno spomenúť kurzy angličtiny, kritického myslenia či digitálnej gramotnosti.

        • ŠTRBArace 2023

          Opäť pekný úspech našich športovcov, ktorí reprezentovali GVOZA-u na Otvorených Majstrovstvách Slovenskej republiky družstiev v prekážkovom behu pod názvom ŠTRBArace 2023. V stredu 5.októbra sa Martin Kavacký, Matej Kaprál, Dália Kučavíková a Terézia Kaprálová  vybrali na Štrbské pleso aby za krásneho tatranského počasia predviedli svoju vytrvalosť, rýchlosť, presnosť, obratnosť, šikovnosť a odhodlanie na trati plnej prekážok, vody, stúpaní a klesaní a tiež blata. Každý si odbehol svoju trať a v konečnom súčte ich časov sa napokon umiestnili na krásnom 9. mieste spomedzi 79 škôl (https://www.sportsofttiming.sk/sk/zavod/results/8871?rid=7280). Ohodnotení boli aj jednotlivci, kde Martin Kavacký obsadil 13. miesto a Matej Kaprál 28. miesto zo 164 pretekajúcich chlapcov. A spomedzi 163 dievčat Dália obsadila 18. a Tereza 72. pozíciu. Ku skvelému výsledku srdečne gratulujeme.

        • Kickoff meeting – Erasmus+

          Our school is a part of a European family

          On September 12th and 13th our teachers A. Trenčanová, J. Machynová, J. Pekárová hosted Italian, Turkish and Bulgarian partners from the participating organizations. The principal A. Randíková with the deputy I. Polónyová welcomed all of them on the behalf of all the teachers of the school.

          A. Trenčanová, J. Machynová and J. Pekárová had been working on the schedule, the programme, the activities and overall administration for a long time in order to prepare the meeting properly and to meet the goals previously set in the project Voice of the Young Age – VoyAge. The main goal of the meeting was accomplished successfully after hard work and precise coordination with all the students involved.

          15 students from our school took part in the Kickoff meeting, prepared the activities for the guests and also delicious snacks. They took advantage of the opportunity to speak with foreigners in English language and broaden their horizons due to cooperation with open-minded, friendly and professional partners from associated countries.

          One of the students – Dominik from III.B wrote about his experience:

          “On September 12th I was pleased to be a part of a meeting in our school with teachers from Bulgaria, Italy and Turkey. Everyone from the students participating in the meeting prepared some part of the program. Some students made up ice-breaking activities, such as Pick a candy, Brutal envelope, or presentations of our school. For example, I prepared a video about our school, where our students demonstrated everyday life there and showed the parts of the building. Also, my classmate, Tamara, prepared a presentation about the programs or events of the school parliament.

          I was really flattered to attend this conference, not only because it was quite fun and we had a wonderful time, but also because I had an opportunity to speak with people from other countries in English. I also learned something about their countries, about their traditions, national meals or geography and even had a chance to taste some of their local candies. On top of all this, I practiced and showed off my English skills.

          My motivation in being a part of this program is to improve my English communication skills, traveling to our partner countries, but mainly to make this world a better place. I am really happy that Erasmus has started at our school and I can be an active part of it.”

        • The Erasmus+ VoyAGE

          Heeey Don't be surprised if you meet Italian, Turkish and Bulgarian teachers moving around the school next week. Feel free to greet them, smile at them and talk to them, they will be our guests. The Erasmus+ VoyAGE has begun Stay tuned

        • Privítanie prvákov

          4. septembra sme privítali v našej škole 120 žiakov prvého ročníka. Po príhovore pani riaditeľky sa prváci dozvedeli, kto budú ich triedne učiteľky a vybrali sa na prvú exkurziu po chodbách našej školy. Všetkým žiakom prvého ročníka prajeme veľa úspechov v štúdiu.

        • Rozlúčka so školským rokom

          30. júna sme sa rozlúčili so školským rokom 2022/2023.  Žiaci, ktorí reprezentovali školu v krajských a vyšších kolách rôznych súťaží si prevzali riaditeľskú pochvalu a malý darček. Ocenení boli šachisti, pišqworkári, umelci, SOČkári, úspešní športovci aj víťazi olympiád a súťaží v matematike, fyzike, geografii, anglickom a španielskom jazyku a samozrejme aj informatike.
          Pani riaditeľka popriala všetkým oceneným veľa ďalších úspechov a všetkým žiakom a učiteľom pekné prázdninové obdobie plné zážitkov.

        • Prírodné vedy++

          V pondelok 12. júna sa uskutočnil druhý ročník školskej odbornej konferencie, tentokrát pod názvom Prírodné vedy++. Združil žiakov našej školy so záujmom o vedu, konkrétne najmä o oblasti fyziky, matematiky, informatiky a biológie. Práve z týchto vedných odborov totiž odzneli zaujímavé príspevky poskytujúce populárno-náučnou formou poznatky týkajúce sa moderného života spoločnosti, ale aj hlbší náhľad pod pokrievku prírodných vied, aký spravidla získajú študenti až počas vysokoškolského štúdia. Desať žiakov našej školy spracovalo náročné témy a priblížilo ich asi 20 divákom pútavým spôsobom.

          Marko Vríčan z III. B predstavil prítomným základy raketovej vedy, od histórie cez raketovú rovnicu až po inžinierske problémy raketových motorov.

          Marek Kuchar z III. A ukázal publiku, že naprogramovať raytracing ako spôsob zobrazovania svetla pri 3D objektoch na počítačovej obrazovke nie je záležitosť pár hodín, no výsledok využijú tvorcovia počítačových hier, filmári či počítačoví grafici.

          Andrea Tomusová a Dominika Rudzanová z III. D vo svojom príspevku doslova zviditeľnili zvuk. Prítomným ponúkli zvuk čiernej diery či morských veľrýb. Popri vizualizácii zvukovej vlny si diváci pozreli aj tanec ryžových zrniek zapríčinený šírením zvuku.

          Peter Czimmerman z III. B naučil divákov, ako porovnávať nekonečné množiny. Diváci sa nestačili čudovať novej číselnej konštante vo svojom živote, konkrétne hodnote alef0.

          Stanislav Barčák z III. B demonštroval výpočet rôznych fyzikálnych vlastností hviezd. Predostrel rôzne prekvapivé informácie ako napríklad tú o farbe hviezd súvisiacu s ich teplotou.

          Akcie Prírodné vedy++ sa ako lektorka zúčastnila aj Slávka Martinčeková, absolventka nášho gymnázia, v súčasnosti študentka STU v Bratislave, ktorá priblížila spôsob matematického modelovania priestoru a jeho vlastností. Ukázala tiež vlastný program, v ktorom sa modelovalo šírenie požiaru na rôznych typoch pôdy.

          Tomáš Gaňa prezentoval životný cyklus robota, vysvetlil konkrétne zadania robotických súťaží a popísal vlastné praktické skúsenosti s ich riešením. Súčasťou Tomášovho príspevku bola prezentácia vlastného modelu robota. Tomáš v rámci grantového programu Talentovaná mládež získal hardvérové príslušenstvo, ktoré mu pomôže zvýšiť výkon svojho robota a zefektívniť jeho pohyb, skúmanie terénu a riešenie náročnejších úloh z robotiky.

          Pod vedením Adama Fila z II. B si prítomní zahrali rôzne verzie piškvoriek a vyhodnotili superpozície pri ich kvantovej verzii. Na hranie piškvoriek niekedy nestačia len krížiky a kolieska, stačia len krížiky a kus dôvtipu pri hľadaní najlepšej stratégie výhry.

          Záver konferencie patril praktickému pokusu Dominika Makuku z II. B, ktorý vytvoril Kleistov blesk, a popísal i demonštroval rôzne raritné situácie z histórie súvisiace s vedením elektrického náboja. Porozprával aj o chemickom zákulisí týchto pokusov.

          Alexandra Žideková z III. B napokon ukončila konferenciu naozaj životu užitočnou témou - ukázala správny spôsob čistenia zubov a rôzne pomôcky na ústnu hygienu i odstrašujúce príklady ochorení zubnej dutiny.

          Ďakujem každému z lektorov za kus práce pri príprave svojho príspevku. Prejavili ste sa ako zanietení objavitelia sveta a pritom pútaví rečníci.

          Verím, že konferencia Prírodné vedy++ priniesla obohacujúce informácie všetkým zúčastneným. Zároveň znovu poskytla priestor tým z našich žiakov, ktorí radi „kopú hlbšie“ a hľadajú príčiny, súvislosti a vzťahy medzi javmi blízkymi i vzdialenými nášmu každodennému poznávaniu sveta.

          Projekt Prírodné vedy++ je finančne podporený z grantového programu Žilinského samosprávneho kraja Talentovaná mládež.

          Jana Pekárová

        • EXKURZIA MORAVA – II.ročník

          V dňoch 10.5. - 12.5. sme sa pod vedením pani učiteľky Plešivčákovej a pani učiteľky Medovarskej zúčasnili poznávacej exkurzie na Morave.

          Po odchode zo Žiliny zavládla v autobuse príjemná atmosféra doplnená skvelou hudbou. Zároveň nám po celý čas robilo spoločnosť krásne slnečné počasie, ktoré bolo ako stvorené na poznávanie zaujímavých miest na juhovýchode Českej republiky.

          V prvý deň naša cesta smerovala najskôr do Kurovického lomu. Táto prírodná pamiatka je vďaka vápencovému dnu a svahom známa svojou krištáľovo čistou vodou, ktorá v kombinácií s krásnou flórou a mohutnými okolitými stromami vytvára dokonalé miesto na letné kúpanie.

          Súčasťou lomu je okrem iného aj API domček, v ktorom sa uskutočňujú včelie terapie. Vo vnútri sme si zblízka pozreli prácu usilovných včiel a zároveň sme po celý čas dýchali včelí vzduch, ktorý pozitívne pôsobí na dýchacie cesty.

          Po návšteve lomu sme sa vybrali do mesta Kroměříž, kde nás čakala prehliadka Arcibiskupského zámku zapísaného v zozname svetového dedičstva UNESCO. Z výkladu milej pani sprievodkyne sme sa dozvedeli, že sa na zámku v roku 1885 stretol rakúsky cisár František Jozef I. s ruským cárom Alexandrom III. Najviac sme však boli ohromení výzdobou Veľkej jedálne určenej až pre 600 ľudí, ktorá bola neskôr premenovaná na Snemovný salón. V tejto impozantnej miestnosti siahajúcej cez 2 podlažia do výšky 17 metrov, sme okrem množstva kryštálových lustrov a skvelej akustiky mohli obdivovať aj obraz o rozlohe 400 m2. Nakoniec našu kondičku preverilo 206 schodov zámockej veže. Môžem povedať, že to stálo za tú námahu. Výhľad z vrcholu na mesto bol vskutku prekrásny.

          Nasledujúci deň sme mali na programe návštevu Zámku Lešná, ktorý je súčasťou Zlínskej ZOO. Mnoho z nás bolo prekvapených, že zámok bol na svoju dobu veľmi moderne vybavený. V interiéri zámku nechýbalo ústredné kúrenie, elektrina, domáci telefón, vodovod s teplou a studenou vodou, dokonca ani kúpeľňa s vírivkou a splachovacou toaletou.

          Po odchode zo zámku nasledovala prehliadka Zlínskej zoologickej záhrady, ktorú by sme mohli prirovnať ku ceste okolo sveta, kedy sme po jednotlivých kontinentoch nahliadli do života 215 druhov živočíchov. V ZOO nechýbala okrem tropickej haly Yucatán pripomínajúcej Amazonský prales ani zátoka rají, kde sme si mohli tieto tvory navyše aj pohladkať.

          Posledný deň exkurzie sme strávili v obci Modrá návštevou botanickej a sladkovodnej expozície Živá voda. V tuneli 3,5m pod hladinou sme pozorovali sladkovodné ryby v ich prirodzenom prostredí. Okrem rýb sme vo vonkajšom výbehu videli tiež pratury aj s malým prírastkom. Po odchode z obce nás čakal už len posledný bod programu - prehliadka neďalekej Baziliky Nanebevzatí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje vo Velehrade, ktorá je najvýznamnejším pútnickým miestom v Česku.

          Ďakujeme, že sme mohli byť súčasťou tejto poznávacej exkurzie, na ktorú budeme určite ešte dlho spomínať, keďže si z nej neodnášame len nové vedomosti, ale aj naozaj nezabudnuteľné zážitky.

          Ema Šteffeková II.C

      • Erasmus+
        • Erasmus+

          Prihlasovanie do projektu Erasmus+ spustené! Tešíme sa na tých z vás, ktorí majú chuť pracovať na sebe, vyskúšať niečo nové a zúčastniť sa na medzinárodnom projekte.
          In case you are interested, please, fill in the form at https://tinyurl.com/bdhaxu5k

        • Čo nového v školskom parlamente?

          Nezaháľali sme ani v druhom polroku. Na 14. februára, deň svätého Valentína, ktorý patrí všetkým zamilovaným, sme aj tento rok pripravili Valentínsku poštu. Každý Gvozák mal možnosť poslať svoju ,,Valentínku" tomu, kto je jeho srdcu blízky. Prišli sme tiež s novinkou. Žiaci mali príležitosť obliecť sa ako ich typ, ktorý sa im páči. Predstavivosti sa medze nekládli, čím sa aj mnohí riadili. Niektorí sa prezliekli za opačné pohlavie – chlapca, dievča, svoj idol, no stretli sme na chodbách aj obľúbené postavy z kníh alebo filmov.

          V marci čakalo súťažiacich finále Pocukrovanej Gvozy. Svojimi výtvormi osladili život nielen porote, ale aj spolužiakom. Blahoželáme výhercom Maxovi Fraštiovi a Samuelovi Kšiňanovi z I.C . Uznanie a obdiv patrí i ostatným finalistom, ktorí počas všetkých troch kôl preukázali svoje cukrárske zručnosti.

          Školský parlament prešiel v marci dôležitou zmenou, voľbami nového predsedu a podpredsedu. Novou predsedníčkou sa stala Tamara Balvín z II.B a miesto podpredsedu zaujala Chiara Fujáková z I.A. Veríme, že aj v tejto zostave bude parlament takej dobrej kondícii ako doteraz. Bývalej predsedníčke Romane Urbancovej zo IV.B a bývalému podpredsedovi Ninovi Petrovi Sládkovi zo IV.A ďakujeme za ich prácu a držíme palce pri maturite.

          Nezabudli sme ani na učiteľov, ktorí tu sú pre nás po celý školský rok a vždy nám vedia so všetkým pomôcť vo chvíľach dobrých aj zlých. Potešili sme ich malou sladkou drobnosťou v podobe perníkov. Perníky sme obohatili malým prianím, ktoré sme vlastnoručne vyrobili. Dúfame, že sme našim milým učiteľom spríjemnili tento deň a prejavili vďaku za ich celoročne úsilie.

          Bláznivý apríl nám priniesol mnoho žartov a to v podobe No back pack day. Tento deň sa riadil heslom „Čím bláznivejšie tým lepšie“. Mnohí z nás využili túto akciu a  prejavili svoju originalitu. Svoje školské pomôcky si priniesli vo fúrikoch, Billa košíkoch, kufroch, kočíkoch, kýbľoch, krhlách a v rôznych nápaditých taškách. Fotkami z tohto dňa sme obohatili náš školský Instagram.

          28.4. sa na GVOZE konal metlobal, ktorý je u nás na škole každoročnou tradíciou. Utužuje vzťahy medzi triedami vyšších aj nižších ročníkov. Jednotlivé tímy mohli predviesť svoje schopnosti v hraní florbalu s metlou, čo nie je vždy úplne jednoduché. Zúčastnilo sa 15 družstiev a na prvom mieste sa umiestnilo družstvo z triedy III.A ,druhé miesto patrilo IV.B a tretie I.A. Víťazmi boli však všetci, ktorí dali do hry nadšenie a vytvorili perfektnú atmosféru. Tak ako Harry vždy chytil zlatú strelu, tak zúčastnení dostali sladkú odmenu. Ďakujeme členke školského parlamentu Simone Maslíkovej z II.D a jej spolužiakom za zorganizovanie tejto akcie.

          Druhým polrokom nás naďalej sprevádza aj rozhlasová rada. Pravidelne nás informuje o dianí v škole, pripravila špeciálne rozhlasové vysielanie k sviatku učiteľov a nezabúda ani na narodeninových a meninových oslávencov.

          V závere prajeme pevné nervy našim maturantom.
          Terézia Muráňová I.D, Chiara Fujáková I.A

        • CHYSTÁ SA EURÓPSKA VÝPRAVA VOYAGE

          Máme výbornú správu! Erasmus +  bude už aj na našej škole.

          Národná agentúra programu Erasmus+ nám udelila grant na medzinárodný projekt Voice Of the Young AGE – VOYAGE. Jeho realizácia začína 28. 08. 2023 a končí 27. 02. 2025.

          Hlavný cieľ projektu:

          • zlepšenie zručností, ktorými sa mladí zapájajú do občianskeho života spoločnosti.

          Ďalšie ciele projektu:

          • zlepšenie kritického myslenia,
          • zvýšenie povedomia o európskom a globálnom občianstve,
          • zlepšenie interaktívnych a debatných zručností v anglickom jazyku.

          Kto sa môže zapojiť?

          • Žiaci s motiváciou rozvíjať svoje osobnostné, lingvistické, sociálne a digitálne zručnosti.
          • Žiaci vo veku od 16 do 18 rokov v šk. roku 2023/2024.
          • Žiaci s výbornými výsledkami z anglického jazyka a občianskej náuky.

          O ďalších podrobnostiach projektu a výberovom konaní žiakov vás budeme čoskoro informovať.

          Mgr. Trenčanová

          Mgr. Machynová

          PaedDr. Pekárová, PhD.