• Skvelý úspech našich žiakov na súťaži FLL
    • Skvelý úspech našich žiakov na súťaži FLL

     29. 6. 2021

     Klubu robotiky The Benders na náročnej robotickej súťaži First Lego League, ktorá nedávno prebehla ako jedna z mála robotických súťaží v tomto školskom roku sa podarilo vyhrať kategóriu "Robot Game" a stať sa celkovým víťazom regionálneho kola súťaže a ďalej na celoslovenskom kole získať prvé miesto v kategórii "Robot dizajn" za najlepšieho robota na Slovensku. Tím tvorilo 5 chlapcov z rôznych škôl, medzi ktorými boli aj Michal Rádik a Metod Mieres, žiaci našej školy (II.B a I.D).

     Michal a Metod výrazne pomohli svojmu tímu pri konštrukcii a programovaní robota na schôdzkach klubu od leta 2020, pri obhajobe návrhu modulárneho robota, no i pri príprave a prezentovaní výskumného projektu, kde navrhli prototyp mobilnej aplikácie.

   • Is it possible for me to make a speech which can reach?
    • Is it possible for me to make a speech which can reach?

     23. 6. 2021

     Dokážem pripraviť prejav v angličtine, ktorým niekoho oslovím?

     Otázka, ktorú si položili žiaci I. D v januári 2021, no nielen oni, ale aj ďalší žiaci z Nemecka, Turecka, Talianska, Rumunska, Chorvátska a Francúzska. V druhom polroku sme sa spoločne vydali na cestu hľadania odpovede na ňu prostredníctvom eTwinning projektu A Speech Which Can Reach.

     Žiaci mali silnú motiváciu:

     • zažiť online stretnutia aj so spolužiakmi z Európy,
     • spoznať ich názory na spoločenské problémy,
     • pozrieť sa na ne kriticky, ale zároveň konštruktívne reagovať,
     • zlepšiť svoje komunikačné schopnosti v angličtine,
     • získať sebavedomie pri prezentovaní. 

     Napokon sa v online platforme TwinSpace zišlo 161 žiakov a 11 učiteľov. Predstavili sme sa jednotlivo prostredníctvom hovoriacich avatarov a potom sme predstavili našu krajinu cez spoločenský problém - znečisťovanie životného prostredia na Slovensku. V menších národných skupinkách sme pripravili krátke reportáže na túto tému a prispeli sme nimi do obrovskej medzinárodnej kooperatívnej prezentácie, Issues You & I Face, ktorá napokon vyniká viac ako 200 stránkami prezentácie.

     Žiaci boli vyzvaní, aby každý z nich pripol na virtuálnu nástenku spoločenský problém a dva možné protichodné pohľady naň. Potom prišiel moment ťažkého rozhodovania a hlasovania. Spomedzi obrovského množstva spoločenských problémov rozdelených v siedmich kategóriách mohli žiaci hlasovať len za niekoľko z nich, aby do ďalších projektových aktivít napokon postúpilo len desať najpopulárnejších tém.

     Potom sa slovenskí žiaci ocitli sami v štvorčlenných medzinárodných skupinkách, aby spoločne ako tím v zdieľaných online dokumentoch počas video stretnutí vypracovali:

     • krátke reportáže,
     • zoznam argumentov pre a proti,
     • užitočnú slovnú zásobu na dve náhodne pridelené témy.

     Reportáže vložili do elektronickej knihy European Youth Is Debating spolu so zdrojmi informácií. K týmto problémom sa snažili pristupovať objektívne na základe dôveryhodných zdrojov a overených informácií. Vytvárali si pohľad na spoločenské otázky z viacerých protichodných strán a na vlastnej koži okúsili boj s dezinformáciami.

     V druhom náhodnom losovaní bol jednotlivcom pridelený konkrétny problém a pozícia, v ktorej si mali prejav pripraviť. Keďže bolo losovanie náhodné, stalo sa, že niektorí mali pripraviť prejav v pozícii, ktorá im nebola vlastná a nemuseli s ňou osobne súhlasiť. A to nebola jednoduchá úloha, museli sa odosobniť.

     Vyučujúcimi boli povzbudzovaní k tomu, aby:

     • rozšírili svoje obzory a skúmali problematiku aj z tzv. opačnej strany,
     • sa sústredili viac na samotnú stránku úrovne prezentovania,
     • sa sústredili na štruktúru prejavu, na kvalitu argumentov a skúmanie faktov.

     Po zverejnení prejavov v online platforme si žiaci s rovnakou pozíciou navzájom vypočuli a vyhodnotili svoje prejavy pomocou dotazníkov. Veríme, že aj táto spätná väzba posunula mnohých vpred.

     Projekt bol zavŕšený dôkladnou prípravou na debatu a debatou samotnou. Tá sa uskutočnila 25. mája 2021 online a bol to neobyčajný zážitok. Trvala viac ako dve hodiny a bola plná úžasných rečníkov a podporných poslucháčov zo všetkých krajín. Podarilo sa nám vyjadriť k siedmim témam, pričom každú tému predstavovali obe protichodné pozície 12 minút (6+6). Po prezentovaní prejavov k jednotlivým témam sa vždy hlasovalo za presvedčivejší tím. Mnohí sme ostali prekvapení, keď sme zistili, že obhajcovia pozície, s ktorou sme spočiatku neboli osobne stotožnení, boli napokon presvedčivejší, a preto sme hlasovali za nich.

     Touto cestou chcem pochváliť žiakov I.D za to, ako usilovne pracovali na všetkých čiastkových projektových úlohách počas celého polroka. Občas to vôbec nebolo jednoduché, napriek tomu mnohí pracovali s takým nasadením, že boli motiváciou nielen pre mňa, ale aj pre ostatné partnerské školy zapojené do projektu. Len vďaka inšpiratívnym žiakom a učiteľom sa podarilo toto dielo uskutočniť.

     Zopár reakcií žiakov z rôznych krajín:

     It was a great experience for me and I am very thankful that I could be a part of this eTwinning project. Sometimes it was so stressful but I must say it gave me a lot. It offered me the opportunity to learn a lot, improve my English and meet new young people from different countries. I hope you all enjoyed it like me. And I want to say thank you for amazing partnerships, new friends and our amazing teachers, who helped us in many ways. I wish we could meet but we can't because of the pandemic. I am glad I have been part of this beautiful project, thank you all. S.B.

     I just wanted to say thank you to both students who participated and the teachers who made this project possible. Participating was a lot of fun and getting to know foreign students and their views was super interesting. Preparing the speech was not an easy task, but with a bit of practice, everyone of us could succeed. As a final note, I really am thankful for this opportunity and I wish to participate in other projects, too. M.F.G.

     That was an incredible experience for me and I learned a lot. The collaboration with other students, international meetings, debating videos, debating performance, all of them are unforgettable memories to me. I don't know what to say actually, beggar all description. Thank you for amazing partnerships, amazing friends and our amazing mentors. End of the day, we did a great job together. I wish we could meet in person but because of the pandemic we can't. It was a great pleasure to work with these wonderful people. I'm so glad to be part of this project. Stay safe and lots of love from Turkey! S.K.

     This project has been a great experience for me. I will miss it a lot, but I know that it helped me to develop myself as a person and also as an English speaker. The communication with others was something unique. I want to say this to all people involved in this project and especially to the ones I've worked with the most: Thank you for this experience! It wouldn't be the same without people dedicated as much as you. A.P.
     Trenčanová

     Pozrite si virtuálnu prehliadku projektu:

     https://www.emaze.com/@AOQROCZFR/a-speech-whic-can-reach
      

   • Pocestujú naši žiaci do sibírskej tajgy?
    • Pocestujú naši žiaci do sibírskej tajgy?

     8. 6. 2021

     Slovenská akadémia vied po šiestich rokoch opäť vyhlásila nový ročník vedeckej súťaže s názvom BARS 2020 – 2021. Víťaz súťaže, v rámci ktorej sa prihlásené trojčlenné tímy museli popasovať so 66 náročnými úlohami z oblasti prírodných, technických a spoločenských vied, poputuje na expedíciu s medzinárodným vedeckým tímom. Medzi piatich finalistov súťaže sa vďaka svojej nesmierne vytrvalej a tvorivej práci prebojovali aj dva naše školské tímy: tím z III.B v zložení M. Šanta, M. Gašpierik a N. Ihnatišinová (lektor B. Plešivčáková) obsadil zatiaľ druhé miesto, tím zo IV.B a III.C v zložení M. Majtaník, N. Straková a A. Sibila (lektor M. Knutelská) tretie miesto.
     Prvých 5 tímov absolvuje za odmenu trojdňové sústredenie v Smoleniciach, na ktorom zabojujú o hlavnú výhru.
     V konkurencii 236 tímov z celého Slovenska sa len 24  tímom podarilo stať úspešnými riešiteľmi, medzi nimi sa umiestnilo aj naše najmladšie družstvo druhákov z II.A v zložení D. Krišková, E. Kretová a T. Lazor (lektor M. Knutelská). Obsadili celkové 13. miesto, medzi druháckymi tímami v rámci Slovenska to znamená skvelé druhé miesto.
     Držme našim finalistom palce!
       

   • Hviezdoslavov Kubín
    • Hviezdoslavov Kubín

     8. 6. 2021

     Gratulujeme našim recitátorským talentom Terke Ševčíkovej (poézia) a Jakubovi Grofovi (próza) k postupu do krajského kola v súťaži v umeleckom prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín v kategórii IV.

   • Krotenie programátorských pytónov úspešné
    • Krotenie programátorských pytónov úspešné

     18. 5. 2021

     V apríli sa uskutočnila celoslovenská online súťaž Python Cup, ktorej cieľom je overiť si svoje programátorské schopnosti v programovacom jazyku Python. Dôraz v tejto súťaži kladú jej organizátori z Katedry didaktiky matematiky, fyziky a informatiky Komenského univerzity na využitie grafických príkazov, používanie cyklu, podmienok pri tvorbe jednoduchých obrázkov i komplexnej aplikácie.
     Tejto súťaže sa premiérovo zúčastnilo aj 5 žiakov našej školy. Tešme sa spoločne z ich výsledkov: Miroslav Mažgut zo IV. B, Branislav Blažek z III. B a Patrik Kotúček zo IV. B sa umiestnili v prvej tridsiatke z viac ako 190 súťažiacich. V prvej tretine súťažiacich sa umiestnili aj naši dvaja odvážni druháci Karol Kostelanský z II. C a Michal Rádik z II. B.
     Ďakujeme každému z našich zapojených žiakov za povzbudivé prvé krôčky v tejto súťaži a tešíme sa na nových záujemcov o objavovanie sveta programovania v budúcom školskom roku.
     Jana Pekárová

      

      

      

   • Majstrovstvá v šachu
    • Majstrovstvá v šachu

     10. 5. 2021

     Dňa 17. 4. 2021 sa uskutočnili Majstrovstvá v šachu. Išlo o školské majstrovstvá Slovenska žiakov a žiačok družstiev SŠ v ONLINE zrýchlenom šachu. Pracovali v systéme Aréna na 120 minút, hracím tempom 2 x 7 min. + 3 s/ťah na partiu. Hoci ostatné školské športy sú pozastavené, toto športové podujatie sa uskutočnilo s rekordnými číslami účasti hráčov (339 hráčov) a škôl (celkovo 70 škôl). Počty boli niekoľko násobne vyššie, ako pri šachových súťažiach organizovaných naživo.
     V tejto veľkej konkurencii družstvo našej školy obsadilo vynikajúce 10. miesto. Našu školu reprezentovala štvorica: Karol Kostelanský II.C, Šimon Devera I.B, Stanislav Slivoň I.A a kapitánka Dominika Tomčíková III.B.
     Srdečne blahoželáme

   • Celoslovenské kolo Olympiády zo slovenského jazyka
    • Celoslovenské kolo Olympiády zo slovenského jazyka

     27. 4. 2021

     Naša žiačka, Alexandra Ondrušová, IV. C,  sa  11. 2 2021 zúčastnila krajského kola Olympiády zo slovenského jazyka, ktoré sa jej podarilo vyhrať a postúpila na celoslovenské kolo.  Výborne sa umiestnila aj tam – 6. miesto na celom Slovensku, to je naozaj úspech! Preto jej srdečne gratulujeme a ďakujeme za úžasnú reprezentáciu školy.

     Ako to prežívala a vnímala samotná Saška? Tu je jej priznanie :)

     „Dňa 19.4.2021 som sa zúčastnila na Celoštátnom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry, ktoré sa po prvýkrát v histórii konalo online formou. Každý účastník reprezentoval svoj samosprávny kraj, samozrejme, po výhre v krajskom kole. Bolo mi cťou, že som mohla reprezentovať práve ten náš, Žilinský kraj. Celoštátne kolo pozostávalo z troch častí – písomného testu, transformácie textu a rečníckeho prejavu. Naozaj ma potešila téma ústnej časti, kde som mala vyzdvihnúť prírodné krásy Slovenska na turistickom veľtrhu pre potenciálnych zákazníkov zo zahraničia. Keďže pochádzam z Terchovej a príroda je tu naozaj majestátna, veľmi ľahko sa mi otvárali možnosti prezentovania našej krajiny.

     Úprimne sa veľmi teším, že som mohla byť účastníčkou takejto prestížnej súťaže. Pre Žilinský kraj sa mi podarilo ako úspešnej riešiteľke vybojovať krásne šieste miesto a od prvého miesta ma delili iba 4 body. Určite som získala veľmi veľa skúseností na ďalšie štúdium, keďže budúci školský rok nastupujem na vysokú školu.

     Veľké ďakujem by som chcela vysloviť mojej škole, Gymnáziu, Veľká okružná v Žiline a zvlášť p.p. Gabriele Sklenárovej a Janke Medovarskej, ktoré ma na túto súťaž pripravovali.“

      

      

     Saška Ondrušová + PK SJL

     Gratulujeme !!! JM  

   • Náboj
    • Náboj

     27. 4. 2021

     V piatok 23. apríla sa online uskutočnila matematická súťaž päťčlenných tímov Náboj, v ktorej si súčasne zmerali sily súťažiaci zo 6 európskych krajín. Našu školu reprezentovali štyri družstvá, dva juniorské a dva v seniorskej kategórii. Naše juniorské tímy zložené zo žiakov I. B a II. B dosiahli pekné výsledky, umiestnili sa v rámci Slovenska v prvej tretine súťažiacich, na 30. a 36. mieste.
     O tom, že súťaž nie je jednoduchá, no dáva priestor vlastnej vynaliezavosti a matematickej intuícii, sa môžete presvedčiť v zadaniach tohto ročníka.
     Ďakujem za účasť aj ostatným súťažiacim a prajem všetkým našim študentov veľa správnych výsledkov.
     Jana Pekárová

    • Úradné hodiny

     25. 1. 2021

     pondelok - štvrtok od 9:00 do 11:00,
     piatok - nestránkový deň.

     Vstup do budovy školy len s potvrdením alebo negatívnym testom, okrem výnimiek.
     Na základe vyhláseného núdzového stavu a vydaného Uznesenia vlády SR č. 808 z 31.decembra 2020 Vás žiadame, aby ste všetky požiadavky prednostne zasielali na gvoza@gvoza.sk.

    • Oznam zákonným zástupcom žiakov

     29. 8. 2020

     Nikto s príznakmi infekcie dýchacích ciest, ktoré by mohli zodpovedať známym príznakom COVID-19 (zvýšená teplota, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest), ako aj inej infekčnej choroby nesmie vstúpiť do priestorov školy.

     Pri výskyte týchto príznakov je potrebné telefonicky kontaktovať všeobecného lekára pre deti a dorast. V prípade, že zdravotný stav nevyžaduje komunikáciu s lekárom, pri opätovnom nástupe žiaka do školy sa žiak preukáže prehlásením o bezinfekčnosti podpísaným zákonným zástupcom / plnoletým žiakom.

     Ďalšie informácie na stiahnute:

     Semafor

     Manuál pre stredné školy