• Školská súťaž Pythonas tentokrát s témou hry Mah-jong

• Začiatkom februára prebehlo vyhodnotenie školskej programátorskej súťaže, ktorej názov sa práve tento rok zmenil. Po súťaži Si .PAS? tak hľadáme najlepších školských programátorov po novom v súťaži Pythonas, ktorá v sebe skrýva názov programovacieho jazyka súťaže.
            Školskej súťaže sa v januári zúčastnilo 20 súťažiacich, v kategórii Nováčik súťažili prevažne druháci, v kategórii Expert žiaci maturitného ročníka. Súťažiaci mali po dobu 120 minút riešiť súťažnú úlohu: naprogramovať zjednodušenú verziu tradičnej čínskej hry Mah-jong.
            Najlepšie si počínali Adam Filo z II. B ako nováčik a Tomáš Gaňa z II. B ako expert. Na druhom a treťom mieste v kategórii Nováčik sa umiestnili Samuel Kubjatko z II. B, Tamara Balvín z II. B a Dominik Kišša z II. C, v kategórii Expert Karol Kostelanský a Tatiana Jantová z IV. C.
            Vďaka podpore Rady rodičov a žilinských IT spoločností Coderama a Hyperia si každý s

• Videli sme “chlpaté” kryštály

• V stredu 18. 1. 2023 vybraní žiaci z rôznych tried vycestovali za chemickými experimentami do Bratislavy. Navštívili laboratóriá katedry anorganickej chémie Slovenskej technickej univerzity.

Boli pre nich pripravené laboratórne cvičenia prípravy dihydrátu šťavelanu železnatého, pyroforického železa a cis- a trans-akva-bis(aminoacetáto)meďnatého komplexu. Práve spomínaný cis-izomér bola modrá ihličkovitá kryštalická látka, ktorá pod mikroskopom vyzerala ako chlpatá deka :) Posúďte sami jej výzor na fotke v strede.

• Všetko, čo neviete o ekonomike, financiách a marketingu a báli ste sa opýtať

• Katedra ekonomiky Žilinskej Univerzity organizovala sériu výberových prednášok na tému: Všetko, čo neviete o ekonomike, financiách a marketingu a báli ste sa opýtať. Možnosť zúčastniť sa týchto zaujímavých prednášok malo 16 žiakov z Gvozy. Na záver sme zažili veľký úspech, keď z 230 žiakov z celého Žilinského kraja v záverečnom kvíze vyhlásili 12 najúspešnejších riešiteľov, pričom traja boli z Gvozy - Marko Vríčan, Peter Halama a Lukáš Gabčo!
            Gratulujeme!

• Návšteva veľvyslanca USA na Slovensku

• Dňa 23. januára 2023 našu školu navštívil veľvyslanec USA na Slovensku pán Gautam Rana. Pri tej príležitosti sme mali možnosť zúčastniť sa diskusie na tému My American Dream. Pán veľvyslanec začal rozprávaním o jeho živote a ceste k diplomacii ako povolaniu. Po krátkom predstavení nasledovala diskusná časť, kde sa študenti mohli pýtať otázky ohľadom jeho osobného života, no padlo aj zopár politických otázok.

• Návšteva Múzea židovskej kultúry

• Naši štvrtáci absolvovali zážitkovú formu vzdelávania a 14.12. 2022 navštívili Ortodoxnú synagógu v Žiline, ktorá sa stala múzeom. Táto, na prvý pohľad jednoduchá budova, v sebe skrývala množstvo vzácnych historických pamiatok. Študenti si mali možnosť prezrieť židovskú modlitebňu s jej pôvodným zariadením, dozvedieť sa informácie o judaizme, či jeho tradíciách a vypočuť si príbehy o osude židovských rodín počas holokaustu. Expozícia Múzea židovskej kultúry bola poučná a zaujímavá zároveň. Všetkých študentov upútala a odniesli si z nej mnoho poznatkov. Za odborný výklad ďakujeme pani Šefčíkovej.

• Prednáška v Považskej galérii umenia v Žiline

• Dňa 25. 11. 2022 sa žiaci štvrtého ročníka v Považskej galérii umenia v Žiline zúčastnili prednášky na tému Avantgarda a manifest.

V príjemných priestoroch galérie sa žiaci dozvedeli o rôznych znakoch tohto umeleckého smeru, jeho predstaviteľoch, najvýznamnejších dielach, o historickom pohľade na obdobie avantgardy a mnoho ďalších informácií. Prednášku viedla galerijná pedagogička Veronika Kubišová.

• Akadémia Trojstenu

• V piatok 16. 12. 2022 riešilo 20 žiakov našej školy rôznorodé otázky: ako zavesiť obraz na stenu s viacerými klincami, ako súvisí fotografovanie s matematikou, ako počítače hrajú šach. Dozvedeli sa viac aj o riešení klasických matematických problémov ako kvadratúra kruhu, o prevratnom experimente Galilea Galileiho i o kontroverzii skrytej v mikrovlnke. Odpovede na tieto problémy im ukázala Akadémia Trojstenu, náučná séria populárnych prednášok z oblasti matematiky, fyziky a informatiky, ktorú organizovalo združenie Trojsten na pôde FMFI UK v Bratislave. Účastníci exkurzie si tiež vyskúšali bezdrôtové pripojenie a posielanie správ cez micro:bity a meranie tiažového zrýchlenia matematickým kyvadlom na workshope pod vedením Ing. Richarda Balogha, PhD. z Ústavu automobilovej mechatroniky FEI STU.

• S novým školským rokom prišiel školský parlament s tradičnými i novými akciami.

• 26. septembra sme zahájili školský rok Európskym dňom jazykov. Zmyslom tohto dňa bolo poukázať na jazykovú rozmanitosť v Európe a vyjadriť podporu vzdelávaniu cudzích jazykov. Naši žiaci si ho pripomenuli rôznymi hravými aktivitami na hodinách cudzích jazykov. Otestovali sme veľkosť svojej slovnej zásoby v súboji jazykov, zahrali sme si pexeso, Kahoot a dozvedeli sa niečo viac o kultúre, jedle a geografii iných štátov.
            Prvý tematický deň bol 29. septembra, jeseň sme privítali Dňom klobúkov.
            V októbri naštartovala opäť svoju činnosť Rozhlasová rada. Prináša nám pravidelne každý mesiac informácie o dianí v škole a nezabúda ani na oslávencov menín, narodenín a úspešných riešiteľov rôznych súťaži.
            28. október sa vyznačoval Dňom masiek. Zapojili sme sa nielen my, ale aj naši učitelia. Každý z nás prejavil svoju originalitu iným spôsobom. Na chodbách našej školy sme mohli vidieť rozprávkov

• Štvrtok28. 3. 2024